Świetlica środowiskowa w Gutowie przyłączyła się do VIII edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „EkoWalentynki – czyli kochamy recykling”. W Walentynki sporo się działo u świetliczaków.
W Dzień Zakochanych uczestnicy świetlicy zainaugurowali akcję rozdając słodkości oraz drobne upominki przygotowane przez świetliczków, a wszystko w zamian za przynoszone zużyte baterie oraz drobny, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
W ramach „EkoWalentynek” dzieci chcą pokazać, że podczas święta zakochanych na to najwspanialsze uczucie zasługuje również Ziemia. Codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety. Zbiórkę baterii i elektroodpadów świetliczaki będą prowadzić do 22 kwietnia czyli do Dnia Ziemi.
Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem EkoWalentynek jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski www.cycling-recycling.eu Partnerami „EkoWalentynek” są: Remondis Electrorecycling, Electro-System Organizacja Odzysku SEiE i ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A. Lokalnym organizatorem akcji jest Świetlica Środowiskowa w Gutowie przy współpracy z Przedszkolem Publicznym w Łaszewie w gminie Bartniczka a koordynatorem Aneta Aniszewska.
Warto wiedzieć, że 2016 roku wprowadzono na rynek 12 585 ton zużytych baterii (baterii przenośnych). Zebrano 4.756 ton - czyli 39 proc. Polska nie osiągnęła wymaganego 45 proc. prawem poziomu zbiórki. Może to spowodować nałożenie przez Komisję Europejską na nasz kraj finansowych kar. Jest wciąż sporo w Polsce przedsiębiorców, którzy sprzedają - czyli wprowadzają na rynek baterie, ale nie wywiązują się z obowiązku prowadzenia i finansowania zbiórki baterii. Dlatego tak ważna jest powszechna i skuteczna edukacja ekologiczna, począwszy od obywateli, kończąc właśnie na przedsiębiorcach. W roku 2017 sprzedaż baterii wzrosła w Polsce - zatem wrasta także problem z ich zbieraniem. Szacuje się, że w tym roku będziemy zobowiązani, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, zebrać ok. 6.000 ton zużytych baterii. W ramach "EkoWalentynek" prowadzona jest także zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zsee) - czyli elektroodpadów.
(ev)
Fot. Nadesłane
Napisz komentarz
Komentarze