Kapusta jest popularnym warzywem, które nawet doczekało się legendy. Głosi ona, że główki kapusty powstały z łez Likurga, którego bóg wina Bachus ukarał za zniszczenie winnicy. Ponadto - i to już nie jest legendą - kapusta jest niskokaloryczna i bogata w witaminy, i minerały, a jej właściwości lecznicze od dawna wykorzystywała medycyna ludowa. Kapusta leczy kaca, choroby stawów i wszelakie guzy. Zapobiega anemii i obrzękom, podnosi odporność i zapewnia piękne włosy, skórę i paznokcie. Niestety kapusta całkiem niezasłużenie ma opinię ciężkostrawnej, niezbyt zdrowej i pospolitej w złym guście jarzyny. To tradycyjne dodatki: golonki, boczki i kiełbasy zapracowały na ten nieprzychylny opis warzywa, którego właściwości lecznicze znane są od lat.
Składniki:
Ciasto:
- 2,5 szklanki mąki pszennej
- 2 łyżki oleju
- 1 jajko
- sól
- niepełna szklanka ciepłej wody
Farsz:
- nieduża główka kapusty
- 2 cebule
- sól, pieprz
- olej do smażenia cebuli
- liść laurowy
- kilka ziaren ziela angielskiego
Sposób wykonania:
Kapustę pokroić na 4 części, wykroić głąba. Ugotować do miękkości. Odlać wodę. Ostudzić i dobrze wycisnąć z nadmiaru wody. Drobno posiekać. Można także przed gotowaniem, kapustę poszatkować. Dalej postępować jak wyżej.
Cebulę drobno pokroić i zrumienić na oleju, dodać poszatkowaną kapustę, chwilę razem smażyć i doprawić solą i pieprzem.
Z podanych składników zagnieść ciasto. Jeśli jest za luźne podsypać mąką. Odstawić na 15 minut. Rozwałkować cienko i wykroić kółka. Nałożyć po łyżeczce farszu i dobrze zlepić. Pierogi gotować na średnim gazie ( za mocne gotowanie może spowodować, że pierogi się rozlecą) w lekko osolonym wrzątku. Wyjąć łyżką cedzakową. Podawać wedle uznania, np. z roztopionym masłem lub z podsmażoną na oleju cebulką, albo ze stopioną słoniną.
Moja rada: jeśli lubimy delikatniejsze ciasto na pierogi, wówczas można nie dodawać jajka, a dodać odrobinę więcej oleju .
Napisz komentarz
Komentarze