Europejska Federacja Dróg Świętego Jakuba skupia się na umacnianiu wspólnego europejskiego dziedzictwa i kulturowego wkładu różnych krajów Europy do historii i tożsamości kontynentu. Na polskim szlaku, czyli Camino Polaco – ok. 6000 km dróg – znajduje się region Kujaw i Pomorza, a w nim m.in. Brodnica.
Do federacji należą regiony i organizacje ośmiu krajów: Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Litwy, Belgii, Francji, Holandii i Polski. Od niedawna jest w niej także Chorwacja, gdzie wytyczono trasę niezwykle atrakcyjną, biegnącą wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Szlak to nie tylko wędrowanie, pielgrzymowanie, to także miejsca wypoczynku, skupienia, wolności, a wszystko w otoczeniu niezapomnianej przyrody.
Camino de Santiago
reprezentuje sieć szlaków pielgrzymkowych prowadzących do znanego na całym świecie sanktuarium w Galicji (północno-zachodnia Hiszpania) - Santiago de Compostela, gdzie znajduje się grób św. Jakuba Apostoła. W 1987 r. Rada Europy przyznała sieci nagrodę, tytuł Main Street of Europe, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jego hiszpańska i francuska część. Jednak sieć dróg Camino rozciąga się na całą Europę, a Chorwacja jeszcze do niedawna była prawie jedynym krajem europejskim, który pomimo bogatej tradycji pielgrzymkowej nie posiadał wyznaczonej trasy do Santiago. Dziś już jest w sieci.
Tradycja Caminy sięga IX wieku, a dziś, po Rzymie i Jerozolimie, Santiago może poszczycić się tytułem jednego z najczęściej odwiedzanych sanktuariów katolickich. Inicjatywa ta rozwinęła się w Europie aż do reformacji, kiedy to prawie całkowicie wymarła, ale w latach 80. ubiegłego wieku rozpoczęła się rewitalizacja tradycji pielgrzymkowej, w wyniku której dziś szlakiem Camino przemierza ok. 350.000 tys. zarejestrowanych pielgrzymów. W Krk na wyspie Krk
Bractwo św. Jakova z Samoboru w 2017 roku stało się częścią tytułowego Bractwa Santiago de Compostela – pisze Mirjam Jukić , autorka wielu publikacji promujących europejskie szlaki noszące imię Jakuba. - Jednym z głównych zamierzeń tego stowarzyszenia jest odnowienie chorwackiej sieci dróg Camino. Wraz z pierwszym powiązanym projektem, najpierw dzięki współpracy ze Wspólnotą Turystyczną Miasta Krk, a następnie z innymi wyspiarskimi izbami turystycznymi, rozwój Camino Krk, stanowi jeden z odcinków chorwackiej sieci drogowej Camino.
Światowa trasa okrężna Camino Krk ma 150 kilometrów długości, monitoruje infrastrukturę istniejących szlaków pieszych i rowerowych. Trasa Krk podzielona jest na siedem rozdziałów pielgrzymkowych, a dokładnie siedem dni. Aby ułatwić nawigację na wyspie Krk szlak jest oznaczony rozpoznawalnymi, niebiesko-żółtymi znakami, a oprócz sygnalizacji jest też interaktywna mapa cyfrowa umożliwiając również śledzenie trasy za pomocą smartfona.
Początek trasy znajduje się w centrum wyspy – mieście Krk, czyli katedrze Krk, a koniec we wsi Kornić, w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Do apostoła Jakuba. Możesz przeczytać, jak cała trasa wygląda dzień po dniu. Na zaproszenie Izby Turystycznej wyspy Krk przeszłam całą trasę – dodaje Mirjam Jukić
Siedem dni odkrywania zabytków wyspy
Trasa Krk Camino, w swego rodzaju syntezie pielgrzymki nieodłącznie związanej z kontemplacją i odkrywaniem bogactw przyrodniczych, historycznych i kulturowych wyspy, naśladując niemal całkowicie kontur wyspy pierwszego dnia prowadzi z Krk do osady Brzac (23 km), kolejny dzień z Brsca do Malinska (22,9 km), trzeciego dnia z Malinska do Omišalj (19 km), czwartego dnia z Omišalj do Čižić (21 km), piątego dnia z Čižić do Vrbnika (21,6 km), szóstego dnia z Vrbnika do Baški (23,3 km) i ostatni odcinek, siódmego dnia od Baški do Kornića (21,4 km).
Zima, idealny czas na przekroczenie Camino Krk
Ned Pinezic, znany chorwacki ekspert turystyczny, który pochodzi z Krk, który bardzo prosto wyjaśnił, dlaczego teraz jest idealny czas, aby wyruszyć w tę przygodę na jednej z najpiękniejszych chorwackich wysp. Jest to czas bardzo łagodnych temperatur, świetna pogoda na wędrowanie, Nie ma turustycznego tłou, jak latem, zabytki na wyciągnięcie ręki. Co ciekawe, wyspa Krk ma być kojarzona z liczbą siedem i jest dokładnie siedem powodów, dla których Nedo Pinezić podał na poparcie tezy, że właśnie teraz jest idealny czas dla Camino Krk. O czym mowa? Przyjedźcie, zobaczcie, posłuchajcie...
Nawiasem mówiąc, Camino Krk zostało nagrodzone przez Skål International jako członek stowarzyszony Światowej Organizacji Turystyki, która co roku przyznaje nagrody międzynarodowe za zrównoważoną turystykę. Projekt Camino Krk otrzymał wysoką nagrodę, trzecie miejsce w kategorii Obszary Wiejskie (Obszary Wiejskie i Bioróżnorodność) (Countryside and Biodiversity).
Jest ich więcej
Obecnie działają w Chorwacji Camino Krk, Camino Imota, Camino Podravina, Camino Banowina i Camino Sibenik, w planie jest Camino południowa Istria. Podobno w Chorwacji poważnie dyskutuje się o kilku kolejnych trasach, więc historia o szlakach Camino w Chorwacji staje się coraz ciekawsza.
Imota
Według bardziej doświadczonych uczestników trasa ta przypomina tę przez Galicję. Trasa Camino Imota jest długa na ok. 75 km . To tylko trzy dni wędrowania. Trasa oznaczona jest jasnożółtą stylizowaną muszlą - Czapka Jakuba, nałożona na ciemnoniebieskie tło, jako rozpoznawalny atrybut świecy – wyjaśnia Antonela Verković. - Początek szlaku znajduje się w Biorine (miejscowość Pištet), a przez kościół św. Jakov i Crkvina idzie się w kierunku Lovreć, gdzie kończy się pierwszy dzień. Drugi dzień zaczyna się od Lovreć i przez Nikolić, Strinić, Lokvičić do Prološki Blato i dalej przez Proložac do Zielonej Katedry. Trzeci dzień droga prowadzi z Zielonej Katedry przez Kamenmost, Zmijavac i Runovići do Vinjani i Imotski, gdzie w kościele św. Frane zakończenie podróży.
Podravina
Camino Podravina, - ten region nie jest związany z wybrzeżem, ale z rzeką Dravą, na północy Chorwacji. Szlak jest pomyślany jako oddzielny projekt turystyczny. Cała trasa Camina Podravina 6 akcji dziennie, średnia długość wędrówek to ok. 20 km. Trasa sześciodniowa zaczyna się obejmuje: Ferdinandovac - Podravske Sesvete - Kloštar Podravski – Kalinovac, drugiego dnia: Kalinovac - Đurđevac - Virje – Molve. trzeciego Molve- Hlebine – Koprivnica, czwartego Koprivnica - Bakovčica - szczyt Bilogory – rzeka, piątego Rzeka - Močile – Rasinja oraz Rasinja - Kuźminec – Ludbreg.
Tu mała dygresja – Podravina jako region, a Koprivnica jako miasto nie muszą być znane tylko z wyrobów spożywczych (m.in. vegeta) i przedsiębiorstwa „Podravka”
Šibenik, powrót na wybrzeże
Camino Šibenik to nowo wyremontowana trasa, która została oficjalnie otwarta w październiku 2022 roku, a w tym roku spodziewane jest większe zainteresowanie spacerowiczów tym atrakcyjnym szlakiem trasą (ok. 30 km od Trogiru, ok. 40 od Splitu. Trasa podzielona jest na sześć dni: Marina – Rogoznica (21 km), Rogoznica – Primosten (16 km), Primosten - Vrpolje (20 km), Vrpolje - Šibenik (14 km), Šibenik – Okit – Vodice (20 km), Vodice – Pirovac (17 km).
- Jesteśmy dumni – mówi Ivan Elez z Šibenik MunicipalityTourism of Šibenik - że gmina Šibenik została przyjęta w poczet członków Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba. Nasze związki z pielgrzymowaniem do Santiago sięgają średniowiecza, a jakubowa muszla znajduje się na naszej słynnej katedrze. Liczymy na współpracę i nowej grupy turystów odwiedzających nasz region.
Trasa Camino Banova
ma około 100 kilometrów długości i jest podzielona na 5 dni pielgrzymki. Ta najnowsza chorwacka trasa Camino została oficjalnie otwarta w zeszłym roku i właśnie wtedy część toru jest oznaczona od Sisak w kierunku wnętrza Banoviny. Promocję trasy ogłoszono pod koniec kwietnia br, Sisak – Petrinja 17 km, Petrinja – Prnjavor Čintićki 20 km, Prnjavor Čuntićki – Glina 19 km, Glina – Marinbrod 16 km, Marinbrod – Petrinja 17 km.
Którą drogą chodzić? Co jest prawdą? Jaki żyć? Te pytania powtarzają się za każdym krokiem wędrówki, powracają z każdym dniem. Jakże ważne są dzisiaj dla nas, mieszkających w kraju, te pytanie – niestety, trafiają w próżnię.
Oprac. Bogumił Drogorób
Fot. Šibenik Tourist Board
Napisz komentarz
Komentarze