Obchodzone corocznie święto 11 listopada, to wyjątkowy dzień dla każdego z nas. Dzień upamiętniający odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów.
Święto Niepodległości, jakie obchodzimy obecnie, nie zawsze było nieodłączną częścią kalendarza uroczystości państwowych. Dzień ten ustanowiony został jako święto narodowe w kwietniu 1937 roku, jako symbol odzyskania niepodległości i przywrócenia granic naszego kraju. Droga do upragnionej wolności była długa i wyboista. Po rozbiorach Polski w 1795 roku, ojczyzna nasza przestała istnieć na mapach Europy. Trzy ówczesne mocarstwa: Rosja, Prusy i Austria – rozdzieliły Polskę między siebie, tłumiąc przy tym wszelkie przejawy narodowej tożsamości. Jednak przy zbiegu korzystnych zdarzeń 11 listopada 1918 roku zwieńczonych rozejmem w Compiègne, połączonych z przybyciem do Warszawy, dzień wcześniej, Józefa Piłsudskiego, nastąpił przełom, w wyniku którego naród polski odzyskał niezależność i niepodległość.
„ Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów…, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało” - pisał Jędrzej Moraczewski, polski inżynier kolejowy, major taborów Wojska Polskiego, polityk i publicysta.
Po II wojnie światowej, komuniści utrudniali możliwość celebracji tego dnia, a nawet usunięto go z kalendarza świąt państwowych. Dopiero w 1989 roku, po transformacji systemowej, Polska odzyskała możliwość świętowania 11 listopada. Niestety od kilku lat ksenofobiczny przemarsz narodowców w Warszawie, który nie ma nic wspólnego z otwartym i szczerym patriotyzmem, zakłóca (ostatnio jakby spokojniej) radosne, godne i pełne szacunku świętowanie, wobec tych, którzy dla niepodległej polski oddali swoje życie.
Brodnickie obchody
Na szczęście w wielu miejscowościach w całej Polsce kolejne rocznice Święta Niepodległości odbywają się w pokojowej i przyjaznej atmosferze. W tym roku przypada 105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Ten dzień jest jednym z najważniejszych świąt państwowych, w którym Polacy celebrują swoją niepodległość i upamiętniają bohaterów, walczących o wolność kraju. Organizatorzy brodnickich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, Starosta Piotr Boiński, Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz oraz Dowódca 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego płk. Andrzej Pietras zaprosili mieszkańców miasta i powiatu do udziału w uroczystościach.
Tradycyjnie, w tym roku dwudniowe, obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą św. za Ojczyznę, z udziałem żołnierzy 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, pocztów sztandarowych i delegacji środowisk miasta i powiatu. Następnie, po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Wdzięczności, w Pałacu Anny Wazówny odbyły się oficjalne obchody Święta Niepodległości, w których uczestniczyli zaproszeni na tę uroczystość mieszkańcy i goście.
Starosta Piotr Boiński i Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz w swoich wystąpieniach krótko przypomnieli rys historyczny tego wyjątkowego dnia i złożyli mieszkańcom miasta i powiatu życzenia radosnego świętowania. W dalszej części uroczystości obyło się uhonorowanie stosownymi medalami i dyplomami, zasłużonych i pracujących na rzecz lokalnych społeczności obywateli.
Wśród wyróżnionych przez Starostę
był nasz redakcyjny kolega - Bogumił Drogorób, uhonorowany Medalem Pamiątkowym Ubi Concordia, Ibi Victoria w dowód uznania m.in. za długoletnią, pełną pasji i zaangażowania pracę dziennikarską, za rzetelne i obiektywne informowanie i dokumentowanie wydarzeń z życia społeczno – gospodarczego powiatu brodnickiego, za pracę, która wzmacnia poczucie więzi społecznej i tożsamości lokalnej wśród mieszkańców powiatu brodnickiego.
Podczas tegorocznych obchodów Święta Niepodległości tak wiele znamienitych mieszkanek i mieszkańców Brodnicy i powiatu zostało uhonorowanych, że nie sposób, z imienia i nazwiska, przedstawić ich w tym artykule. Wszystkim uhonorowanym osobom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej owocnej działalności na rzecz lokalnych społeczności.
Oficjalne uroczystości w Pałacu Anny Wazówny zakończył występ uczestników Pracowni wokalnej i recytatorskiej BDK. Po spotkaniu w pałacu, gdzie poza władzami miasta i powiatu, mieszkańcy mogli spotkać się z naszymi parlamentarzystami – senatorem Ryszardem Boberem i posłem Zbigniewem Sosnowskim - i radnymi Sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego, przedstawicielami duchowieństwa i wojska a w godzinach wieczornych na Dużym Rynku mieli możliwość uczestniczenia w Capstrzyku Wojskowym i Apelu Pamięci, którego organizatorem był 4. Brodnicki Pułk Chemiczny. Po nim nastąpiło rozpoczęcie XIII Nocnych Brodnickich Manewrów Patriotycznych.
W sobotę 11 listopada w Brodnickim Domu Kultury odbył się kończący tegoroczne obchody Święta Niepodległości koncert „W hołdzie wolności”. W programie koncertu znalazły się znane utwory patriotyczne z różnych okresów historii Polski. Przed brodnicką publicznością wystąpili wspaniali artyści: Nula Stankiewicz, Agnieszka Wilczyńska, Adam Cegielski, Czesław Bartkowski oraz Andrzej Jagodziński.
Tekst i fot. Wiesława Kusztal
Napisz komentarz
Komentarze