Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 06:38
Reklama dotacje rpo

Bilans dokonań i plany na przyszłość

Bilans dokonań i plany na przyszłość

Rozmowa ze starostą Piotrem Boińskim

- Rok 2018 zamyka czteroletni okres pracy samorządu powiatowego. Co udało się zrobić w mijającej kadencji?

- Niewątpliwie najważniejszym zadaniem Powiatu Brodnickiego jest zakończona w 2016 roku rozbudowa szpitala. To inwestycja za ponad 50 milionów, którą mogliśmy wykonać dzięki znacznej dotacji z Urzędu Marszałkowskiego i wsparciu gmin z powiatu brodnickiego. Stworzyliśmy potężny nowoczesny kompleks medyczny, który będzie długo służyć mieszkańcom. Bo przecież na terenie szpitala działają także: otwarta w październiku 2014 roku Stacja Dializ B.Braun Avitum Poland Sp. z o.o., liczne poradnie specjalistyczne, Poradnia Rodzinna, Nocna i Świąteczna Opieka Medyczna, SOR, Pogotowie Ratunkowe i lądowisko dla helikopterów ratunkowych.

- Zdaje się, że to jeszcze nie koniec inwestowania w szpital?

- Wydatki na zdrowie się nie kończą, ale myślę, że to dobrze wydawane pieniądze. W listopadzie zakończyła się modernizacja kotłowni w brodnickim szpitalu. Inwestycja wykonana z udziałem środków z WFOŚ pozwala na znaczne oszczędności w wydatkach na energię. Także udało się nam i dyrekcji szpitala pozyskać prawie 4,5 miliona złotych dofinansowania z ministerstwa na remont budynków Pogotowia i nowy sprzęt dla SOR, które rozpoczną się w 2018 roku.

- Podobno ma być też nowy mammograf?

- Jesteśmy w trakcie procedury przetargowej. W budynku szpitala adaptuje się pomieszczenie, w którym mammograf będzie mógł być zamontowany. Obok tych wielkich zadań Powiat co roku realizuje też programy profilaktyczne. Np. w roku 2017 stu mieszkańców powiatu brodnickiego skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych na WZW typu B i C. W tym roku szpital realizuje program wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

- Czy wobec takich wydatków na zdrowie wystarcza jeszcze pieniędzy na inne sfery życia powiatowego?

- Kolejnym naszym priorytetem są drogi. Od 2015 roku budżet na powiatowe drogi i chodniki to ponad 18,8 milionów złotych. W ciągu ostatnich trzech lat zmodernizowano, wyremontowano i zbudowano prawie 57 kilometrów dróg i ponad 10 kilometrów ścieżek pieszo-rowerowych , w tym ścieżka do Zbiczna (oddana w 2016 roku) i ta od ulicy 18 Stycznia do Podgórza. Do tego dodać trzeba oddane w ubiegłym roku do użytku odcinki ścieżki pieszo-rowerowej: na ul. Olsztyńskiej w Brodnicy, w Zbicznie i Rokitnicy. Na rok 2018 zaplanowaliśmy 13,9 miliona złotych na modernizację dróg w powiecie. Będzie to ponad 17,5 kilometra kolejnych dobrych dróg. Przy większości zadań współpracujemy z gminami. Kluczowe dla inwestycji drogowych jest także pozyskiwanie dodatkowych środków. Prawie wszystkie drogi i ścieżki wykonujemy z udziałem środków zewnętrznych, m.in. z Urzędu Marszałkowskiego.

- W ostatnich latach wiele się działo także w oświacie.

- Inwestowanie w oświatę może nie jest spektakularne, ale to pieniądze zawsze dobrze wydawane, bo procentują w dalszej perspektywie. Inwestując w oświatę otwieramy młodzieży nowoczesny świat i dajemy im szanse na lepsze życie. Od momentu powołania powiatów w 1998 roku samorząd Powiatu Brodnickiego wybudował nową szkołę (ul. Karbowska) oraz trzy hale sportowe. Warto też przypomnieć, że w 2016 pracami w Zespole Szkół Specjalnych przy ul. Kochanowskiego zakończy się termomodernizacja wszystkich budynków szkół powiatowych.

- Powiatowa oświata przeszła też radykalną zmianę struktury.

- By przygotować szkoły do niżu demograficznego w 2016 roku powołaliśmy Powiatowe Centrum Obsługi, które sprawniej i taniej niż dotychczas prowadzi sprawy administracyjne i organizacyjne. 1 września 2017 roku rozpoczęło działalność Regionalne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, w którym połączono istniejące dotąd: Zespół Szkół Zawodowych, Zespół Szkół Rolniczych i RCKPiU w Brodnicy. W maju 2017 maturę w CKZiU zdawało prawie 232 uczniów.

- Czy to połączenie szkół kształcenia zawodowego się sprawdziło? Czy są z tego jakieś korzyści?

- Oczywiście. Lepiej wykorzystujemy dostępną bazę szkolną i kadrę nauczycielską. Łatwiej nam pozyskiwać środki na kształcenie zawodowe i partnerów do kształcenia różnych zawodów. W końcu 2017 roku podpisaliśmy umowę na dodatkowe środki z RPO. W 2018 roku otrzymamy ponad 1 milion 600 tysięcy złotych dofinansowania (czyli 85 proc. wartości całego projektu ) na kształcenie zawodowe w powiecie. W CKPiU w Brodnicy i w szkole w Jabłonowie będą m.in. dodatkowe zajęcia i sprzęt. Przygotowujemy się do zmian w oświacie, które czekają nas od roku 2019, kiedy do szkół ponadgimnazjalnych trafią dwa roczniki uczniów.

- Jest pan także szefem Starostwa Powiatowego w Brodnicy. Co zmieniło się w zakresie obsługi mieszkańców w urzędzie?

- W 2016 roku oddaliśmy do użytku nową siedzibę PCPR  przy ul. Mickiewicza. W 2017 nowe lokum przy ul. Żwirki i Wigury 3 zyskały Wydział Geodezji, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami oraz Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Ostatnie lata to także nowe formy obsługi mieszkańców, m.in. pomoc w obsłudze osób niepełnosprawnych, bezpłatna pomoc prawna. Wyzwaniem ostatnich lat w urzędzie jest informatyzacja, widoczna najlepiej przy udostępnianiu danych geodezyjnych (m.in. geodezyjna baza danych dostępna w Internecie) czy przy centralnej ewidencji kierowców i pojazdów (CEPiK). Tworzymy też Infostradę Pomorza i Kujaw- szybkie łącza i wspólną dla urzędów bazę danych.

- Jakie zadania stoją przed samorządem Powiatu w roku 2018?

- Jest ich wiele, ale wśród najważniejszych, m.in. oddanie do użytku dwóch budynków domu dziecka. Prace budowlane idą sprawnie i myślę, że w najbliższe wakacje dzieci będą już mogły mieszkać w nowych domach. Planujemy też modernizacje, przebudowy i remonty na drogach, m.in. w Brodnicy; będzie to ciąg dalszy prac przy Kolejowej (od Karbowskiej do Granicznej), będzie też przejście ul. 18 Stycznia i modernizacja niebezpiecznego skrzyżowania w Bobrowie. Planujemy także prace w Dąbrówce, Buczku, Świedziebni i Jabłonowie oraz m.in. na odcinkach dróg: Szczuka- Gortatowo, Piecewo- Buk Góralski, Brudzawy-Dąbrówka, Janowo- Zofiewo. Prawie 2,5 miliona złotych przeznaczamy na budowę nowych i rozbudowę istniejących pracowni kształcenia zawodowego w CKZiU w Brodnicy i Jabłonowie Pomorskim. Będzie remont budynku internatu w Brodnicy. Na większość tych zadań pozyskaliśmy pieniądze spoza naszego budżetu, m.in. są to także środki unijne.

- 27 listopada Sejmik Województwa Kujawsko- Pomorskiego przyjął Stanowisko w sprawie uczczenia 450.rocznicy urodzin królewny Anny Wazówny. Była to m.in. inicjatywa samorządów z powiatu brodnickiego. Co nas czeka w Roku Anny Wazówny?

- Program obchodów Roku Anny Wazówny w powiecie brodnickim realizować będziemy wspólnie z Miastem Brodnica. Będzie wiele imprez kulturalnych, edukacyjnych i rozrywkowych dla mieszkańców. Rok 2018 to także 20-lecie istnienia samorządu powiatowego, no i stałe w kalendarzu powiatowym, m.in. powiatowe dożynki, konkurs palm wielkanocnych, wieńców i ozdób dożynkowych, Dni Energii Odnawialnej, festyny, kiermasze przed świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia, uroczystości patriotyczne.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklamadotacje rpo
Reklama