Na ulicach miasta pojawiły się hulajnogi. To modny i chętnie wykorzystywany środek transportu wśród młodych ludzi. Niestety, ze względu na porzucanie tego sprzętu byle gdzie po zakończeniu jazdy, także mocno kontrowersyjny dla mieszkańców.
W niektórych dużych miastach zakazano ich całkowicie (np. Paryż), w innych wprowadzono restrykcyjne przepisy ich użytkowania albo podjęto walkę o uporządkowanie miejskiej przestrzeni z porzuconych hulajnóg. Okazuje się, że operatorzy hulajnóg nie mają obowiązku uzyskiwania zezwoleń od lokalnego samorządu na uruchomienie wypożyczalni.
Z informacji zamieszczonej w mediach społecznościowych przez burmistrza Jarosława Radacza wynika, że „brodnicki samorząd prowadził rozmowy z jedną z firm, omawiając z nią, między innymi, kwestię bezpiecznego parkowania jednośladów, ale operator nie czekał na zakończenie rozmów, tylko zdecydował o wprowadzeniu hulajnóg na chodniki i ulice naszego miasta. Wierzę jednak, że uda nam się wypracować porozumienie, satysfakcjonujące każdą ze stron. Operatorem hulajnóg w Brodnicy jest firma Dott”.
Już niedługo okaże się, czy w Brodnicy hulajnogi staną się udogodnieniem, czy może zawalidrogą na chodnikach i zmorą mieszkańców.
Przypominamy, że od 1 stycznia 2022 roku hulajnogi elektryczne w Polsce muszą spełniać określone warunki techniczne. Absolutną podstawą jest przynajmniej jeden hamulec, przednie i tylne oświetlenie, sygnał dźwiękowy, stopka oraz dane identyfikujące producenta. Hulajnogą można poruszać się po chodniku, jeśli chodnik usytuowany jest wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej ścieżki rowerowej. Po chodniku hulajnoga musi poruszać się z prędkością dostosowaną do pieszych, czyli ok 3-5 km/h. Po jezdni można się hulajnogą poruszać tylko w przypadku gdy ma ona ograniczenie prędkości pojazdów do 30 km/h. Osoby poniżej 10 roku życia nie mogą korzystać z hulajnóg, a młodzież w wieku 10-18 lat może z nich korzystać po spełnieniu warunku posiadania karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Zabronione jest przejeżdżanie hulajnogą elektryczną przez przejście dla pieszych, przewożenie innych osób, kierowanie pod wpływem alkoholu i innych środków oraz korzystanie z telefonu podczas jazdy. Złamanie przepisów może skutkować grzywna od 100 do 300 złotych a po spożyciu alkoholu nawet 2500 złotych.
(ever)
Napisz komentarz
Komentarze