Ponad 1,5 mln zł. dofinansowania trafi do Brodnicy z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Dotacja zostanie przeznaczona na przeprowadzanie prac remontowych w Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów w Brodnicy. Obiekty sakralne są najważniejszym, materialnym składnikiem sfery sacrum krajobrazu każdego miasta. Nie ulega wątpliwości, że trzeba o nie dbać - są przecież naszym dziedzictwem kulturowym.
Klasztor Franciszkanów w Brodnicy, popularnie zwany "klasztorkiem", jest dziedzictwem nas wszystkich. Pierwszy klasztor zbudowano z drewna, a zakonnicy zamieszkali w nim 20 marca 1752 roku. Fundatorem klasztoru i późniejszego kościoła był starosta brodnicki Józef Pląskowski, wraz z żoną Rozalią, którzy przekazali teren pod budowę przyszłych obiektów sakralnych. Wkrótce rozpoczęła się budowa kościoła, którą ukończono w 1762 roku. 1 sierpnia tego roku nastąpiło poświęcenie murowanej świątyni, której nadano wezwanie Św. Franciszka z Asyżu. W dalszej kolejności wzniesiono murowany klasztor, który do użytku oddano w 1772 roku. W roku 1831 nastąpiła kasata klasztoru, a zakonników zmuszono do opuszczenia obiektu, w którym urządzono wówczas szpital zakaźny, a później także szpital dla rannych uczestników powstania listopadowego. Do 1945 roku obiekt pełnił również funkcję więzienia. 2 listopada 1947 roku franciszkanie powrócili do klasztoru, a świątynia klasztorna otrzymała wezwanie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Barokowa, jednonawowa świątynia posiada prosto zamknięte prezbiterium, za którym znajduje się zakrystia. Nad nią, na piętrze znajduje się chór zakonny. Wnętrze kościoła zamyka sklepienie kolebkowe. W prezbiterium godne uwagi są dwa obrazy Matki Bożej Królowej Aniołów z XVII wieku oraz Drzewo genealogiczne Św. Franciszka, z XVIII wieku. Do kościoła, od zachodu przylega piętrowy, prostokątny budynek klasztorny z czworobocznym wirydarzem.
Rewitalizacja obejmie XVIII. wieczną konstrukcję dachową (wymienione zostaną pokrycia dachowe).
Przewidywana wartość inwestycji - 1 550 000 zł (wkład własny - 31 000 zł; kwota dofinansowania - 1 519 000 zł)
Oprac. (bd)
Fot. nadesłane
Napisz komentarz
Komentarze