Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 13:59
Reklama

Czy chaos ktoś zastąpi zamordyzmem?

Czy chaos ktoś zastąpi zamordyzmem?

Trzy dni z książkami, trzy dni z pisarkami, pisarzami, publicystami, trzy dni spotkań autorskich i towarzyskich – to wszystko nazywam literaturą rozwoju. Występuje to zjawisko u każdego czytelnika, niezależnie od wieku.

Określenie „literatura rozwoju” nie ma nic wspólnego z semantyką, jaką posługuje się krytyka literacka. Rozwija się wszystko – organizacja dni książki, wydawnictwa, edytorzy, autorzy, bohaterowie takich spotkań, rozwija się wiedza czytelnicza. 

Wszystkich gościło od 15 do 17 września Europejskie Centrum Solidarności. Tegoroczne Gdańskie Targi Książki to ponad 80 wydawnictw, 70 pisarzy, pisarek, zaproszonych gości, ponad 60 wydarzeń towarzyszących, a wśród nich spotkania autorskie, premiery książkowe, debaty i warsztaty. Już tylko same liczby pokazują jak trudno byłoby skoncentrować swoją uwagę na wszystkie zdarzenia kulturalne w ECS Gdańsk. 

Trudny wybór, odpowiedzialność za taki a nie inny biorę na siebie. Przyznaję, że kieruję się także sympatią. Mariusza Szczygła, mistrza reportażu, czechofila, prażanina i warszawiaka, spotykam drugiego dnia targów. Na dodatek w momencie gdy ostatni egzemplarz „Fakty muszą zatańczyć” uniósł się w górę trzymany ręką klienta wysokiego wzrostu. Walka o dzieło byłaby skazana z góry na porażkę. Cóż, chciałem aby „Fakty” zatańczyły także w mojej bibliotece, pozostała jedynie możliwość zrobienia zdjęcia.

Mikołaj Grynberg przybył pierwszego dnia targów z książką o jakże znamiennym tytule „Jezus umarł w Polsce”. Można uwierzyć autorowi i jego pierwszym czytelnikom, że łzy towarzyszące powstaniu tego dzieła to nie tylko emocje, to spojrzenie człowieka w głąb siebie. O czym opowiada autor? Najprostszą odpowiedzią jest: o tym samym co Agnieszka Holland w filmie „Zielona granica”. To, jak sądzę, znakomita rekomendacja.

Zajrzeć wypadało na spotkanie Przemysława Sadury i Sławomira Sierakowskiego, którzy na warsztat wzięli temat „Społeczeństwo populistyczne”. Młodzi naukowcy i publicyści, związani m.in. z czasopismem „Krytyka Polityczna” mówili o zagrożeniach dla współczesnego świata, przede wszystkim o tym co w Polsce się staje i jak się przeciwko temu bronić. 

Prof. dr Marcin Matczak, teoretyk filozofii prawa przyjechał do Gdańska z kolejną publikacją, książka nosi tytuł „Kraj w którym umrę” (Wydawnictwo „Znak”). Jego rozmowa prowadzona przez krytyka literackiego Jakuba Kufla, była swego rodzaju wykładem, jednocześnie ostrzeżeniem. 

- Środek życia jest wystarczającym powodem, żeby zacząć robić rzeczy dziwne. A środek życia, w czasie którego zaczyna się rozpadać Unia Europejska, wybucha pandemia i wojna tuż za naszą granicą, a na dodatek umiera królowa Elżbieta, jakby potwierdzając zbliżający się koniec świata, wręcz prowokuje do robienia rzeczy przedziwnych. Zderzeni czołowo z rozczarowaniem, przerażeni, że nieśmiertelność jest kolejnym oszustwem, w które bezwarunkowo wierzyli przed czterdziestką, doświadczający poczucia końca, o którym przypomina a to łąkotka, a to za wysoki cholesterol, mężczyźni w moim wieku robią takie rzeczy. Robię więc i ja – piszę książkę, w której wyobrażam sobie Polskę beze mnie. Po co? Bo to ciekawy eksperyment myślowy...”.

Oto tylko kilka pytań, które przewijają się przez publicystykę, rozważania autora. Jak będzie wyglądała Polska za pięćdziesiąt, sześćdziesiąt czy sto lat? Czy zapanuje w niej chaos polityczny i moralny, a w badaniach opinii publicznej wszyscy będą mówić, że stracili sens życia? Czy raczej chaos ktoś zastąpi zamordyzmem – porządkiem narzuconym siłą? A może nie będzie tak źle?

Przy stoiskach wydawniczych, w salach konferencyjnych, porozmawiać można było z autorkami i autorami, m.in.: z Manuelą Gretkowską, Jarosławem Hrycakiem, Ingą Iwasiów, Renatą Lis, Wojciechem Tochmanem, Katarzyną Groniec, Tomaszem Tyczyńskim, Elżbietą Pałasz,Paxi Zubizarretą, Igorem Tuley'ą, Darią Kaszubowską, Markiem Kamińskim.

Tekst i fot. Bogumił Drogorób



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama