Początek jesieni, to dalszy ciąg czasu wypełnionego przygotowaniami zapasów na zimę. Co prawda półki sklepowe uginają się pod ciężarem różnych przetworów, ale nie równają się one z tymi przygotowanymi własnoręcznie. Dziś przepis na sałatkę warzywną. Podane proporcje są na 4 słoiki o pojemności 900 ml. Waga warzyw jest podana przed obraniem.
Składniki:
- 2 kg ogórków gruntowych (małe, średnie i duże)
- ½ kg papryki czerwonej (3 średnie sztuki)
- 30 dag cebuli (2 średnie sztuki)
- 30 dag marchewki (3 średnie sztuki)
Do każdego słoika:
- pół ząbka czosnku
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 4 ziarna pieprzu czarnego
Zalewa:
- 375 ml octu (1,5 szklanki)
- 500 ml oleju (2 szklanki)
- 33 dag cukru (1,5 szklanki)
- 12 dag soli kamiennej niejodowanej (8 łyżek)
Przygotowanie:
Kupione ogórki obowiązkowo moczę w misce z zimną wodą przez około 1 – 2 godziny. Dzięki temu nabiorą jędrności.
Następnie ogórki umyć w zimnej wodzie. Odkroić twarde i gorzkie końcówki. Pokroić w dość cienkie plastry o grubości od 3 do 5 mm. Nie trzeba obierać ogórków, chyba że są duże z grubą i twardą skórką. Pokrojone ogórki włożyć do miski. Paprykę umyć i przekroić na pół. Usunąć gniazda nasienne i białe błonki. Pokroić w 1 cm słupki i dodać do ogórków. Marchew obrać ze skórki zetrzeć na grubych oczkach tarki. Całość także dodać do miski. Cebulę obrać z łupinek i pokroić w pół talarki, dodać do miski.
Do mniejszej miski wlać ocet i olej. Wsypać sól i cukier. Wszystko wymieszać, aż składniki się połączą. Taką zalewę bez gotowania wlać do miski z pokrojonymi warzywami. Przykryć czystą ściereczką i odstawić na około 3 – 4 godziny. W tym czasie ogórki puszczą dużo soku.
Gdy warzywa marynują się przygotować słoiki oraz nakrętki. Słoiki i nakrętki dokładnie umyć i wyparzyć wrzątkiem. Używać tylko nieuszkodzonych słoików i nakrętek. Do każdego słoika wrzucić dodatki. Następnie namoczone warzywa przełożyć do słoików i zalać puszczonym sokiem. Dokładnie wytrzeć ranty słoików oraz wieczka i mocno zakręcić. Do garnka z szerokim dnem włożyć na dno ścierkę wstawić słoiki. Wlać wodę, która powinna sięgać do 3/4 lub 4/5 wysokości słoików. Gotować na średnim ogniu. Gdy woda się zagotuje, zmniejszyć moc palnika na minimum, aby tylko lekko bulgotały pęcherzyki powietrza. Od czas zagotowania się wody, pasteryzować duże słoiki o pojemności 900 ml przez 20 minut, mniejsze krócej.
Jeśli mamy większą ilość słoików, to warto pasteryzować je w piekarniku. Do chłodnego piekarnika włożyć słoiki z sałatką. Ustawić temperaturę na 110 stopni C. Licząc czas od nagrzania się piekarnika, pasteryzować przez około 20 – 25 minut.
Po pasteryzacji ostrożnie wyjąć słoiki i ułożyć je do góry dnem na blacie kuchennym, wyścielonym ściereczką. Wszystko przykryć ręcznikiem i zostawić do całkowitego ostudzenia. Następnego dnia wynieść do spiżarni.
Napisz komentarz
Komentarze