Powstała kolejna placówka terenowa BS Brodnica, tym razem na Mazowszu, w Żurominie. Podlega bezpośrednio oddziałowi BS Brodnica w Rypinie.
Podczas uroczystego otwarcia BS Brodnica w Żurominie – w samym centrum miasta przy pl. Piłsudskiego - gośćmi nowego obiektu byli przedstawiciele władz samorządowych Żuromina i powiatu żuromińskiego, radni, przedstawiciele lokalnego biznesu zainteresowani współpracą z bankiem oraz reprezentant duchowieństwa. Przez tę różnorodność było to bardzo owocne spotkanie.
- Nasz bank sąsiaduje z kościołem, na pewno będziemy żyć w zgodzie, z pożytkiem dla obu instytucji. Mamy więc wsparcie duchowe, a sprawy materialne, ekonomiczne to już nasze zadanie, finansistów i bankowców. Wierzę, że działać będziemy dla dobra lokalnej społeczności, dla rozwoju gospodarczego miasta i regionu – powiedział podczas spotkania Józef Mitura, prezes BS w Brodnicy.
Najstarszy bank spółdzielczy w Polsce ma zatem drugą placówkę na Mazowszu – od kilku lat działa podobna w Płońsku.
W latach 1734–1792 właścicielem Żuromina był Andrzej Zamoyski – kanclerz wielki koronny. To za jego sprawą król Stanisław August Poniatowski nadał prawa miejskie dla Żuromina aktem lokacyjnym 13 lutego 1767 roku. Przywilej lokacyjny zezwalał na założenie miasta i zawierał instrukcje na temat jego urządzenia. W owych czasach miasto liczyło ok. 300 mieszkańców, dziś ok. 10 000. Z Żurominem związani są – miejscem urodzenia - m.in. biskup Leon Wetmański, biskup płocki, wyniesiony na ołtarze przez Jana Pawła II, błogosławiony kościoła katolickiego a także sportowcy – lekkoatleta, dyskobol Piotr Małachowski, medalista mistrzostw świata, olimpiady, mistrz Europy, Łuksz Teodorczyk, reprezentant Polski w piłkę nożną, zawodnik Anderlecht Bruksela.
Miasto było lokowane na prawie magdeburskim. Władze miasta nazwano magistratem
(bd)
Napisz komentarz
Komentarze