Liceum Sztuk Plastycznych to specyficzna placówka edukacyjna. Oprócz podstawowych przedmiotów, jak w liceach ogólnokształcących, uczniowie znajdują tam możliwości rozwoju swoich pasji twórczych związanych ze sztuką piękną.
W miniony piątek mieliśmy okazję obejrzeć prace uczniowskie z Liceum Sztuk Plastycznych w Rypinie. Ta placówka funkcjonuje stosunkowo od niedawna, zaledwie od 15 lat, a wielu jej absolwentów kontynuuje dalsze kształcenie na studiach. Do Akademii Sztuk Pięknych wybierają się najlepsi, pogłębiając swoją wiedzę w zakresie historii sztuki, różnych form malarstwa, rzeźby, a także konserwacji zabytków.
Licea plastyczne w Polsce zaliczane są do szkół elitarnych, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Nic w tym dziwnego – nie każdy ma talent plastyczny, malarski, chce się zajmować rzeźbą, metaloplastyką czy fotografią. Przykładowo, w tym roku edukację licealną w rypińskiej placówce podjęło ponad 20 osób, a wśród nich m.in. uczniowie z Brodnicy.
- Nasza placówka oprócz określonego profilu nauczania ma także charakter regionalny – mówi Barbara Górecka, dyrektor rypińskiego liceum. - Nie służy wyłącznie młodzieży rypińskiej, ale także z okolic bliższych i dalszych. Jednym z pomysłodawców utworzenia naszego liceum był pan Wojciech Chwiałkowski, artysta i nauczyciel pochodzący z Brodnicy. Mamy także pedagogów z Brodnicy, a więc jest tu pewna spójność celów. Nadto – mamy znakomity kontakt z Brodnickim Domem Kultury, a współpraca układa się nam znakomicie.
Wystawa w Galerii Brama ma charakter przeglądu twórczości uczniów rypińskiego Liceum Sztuk Plastycznych i stanowi ekspozycję reprezentującą różnorodne motywy i techniki, wynikające z charakteru poszczególnych pracowni. Prezentowane prace manifestują odrębność, osobowość twórczą, młodzieńczą kreatywność, bogactwo wrażliwości i talentów uczniów, a także ewolucję ich warsztatu poprzez poszukiwanie odpowiedniego, charakterystycznego dla nich języka artystycznego. Niejednokrotnie stanowią fundament w budowaniu własnej tożsamości artystycznej.
Organizatorzy wystawy – wśród nich burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz, dyrektor Muzeum w Brodnicy Bartosz Markuszewski i Barbara Górecka, dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych w Rypinie – mają nadzieję, że przegląd twórczości uczniów placówki, która przez 15 lat swojego istnienia na stałe wpisała się w krajobraz edukacyjny regionu, stanie się przestrzenią doznań estetycznych i okazją do inspirujących przemyśleń nad istotą sztuki. Wystawa czynna będzie do końca października br.
Tekst i fot. Bogumił Drogorób
Napisz komentarz
Komentarze