Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 18:53
Reklama

Wybory - święto demokracji . Twój głos się liczy

Wybory - święto demokracji . Twój głos się liczy

W Polsce wybory mają długą tradycję. Sięga ona czasów pierwszego Sejmu walnego w 1493, który był przedstawicielstwem szlachty wybranej na sejmikach ziemskich. Dzisiaj wybory są powszechne. To jedna z zasad wolnych wyborów, która określa krąg obywateli, mających prawo do udziału w wyborach. Według tej zasady każdy obywatel ma zarówno czynne i bierne prawo wyborcze. W większości współczesnych krajów jedynymi wyjątkami jest wiek i pełnia władz umysłowych, ale także wyrokiem sądu można zostać pozbawionym praw publicznych (w tym wyborczych). 

Wybory w najnowszej historii Polski

Pierwsze częściowo wolne wybory odbyły się w Polsce 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji. Wybory te uznaje się często za początek III Rzeczypospolitej. Obecna, obowiązująca Konstytucja stanowi, iż całkowicie wolne wybory powinny być pięcioprzymiotnikowe tzn. wybory do parlamentu powinny być powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz muszą odbywać się w głosowaniu tajnym. To gwarantuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Udział w wyborach, możliwość oddania głosu to podstawa demokratycznego państwa prawa i jednocześnie najważniejszy element wpływu obywateli na to kto i jak będzie reprezentował naród.

W cyklu artykułów pn. „Twój głos się liczy”, młodzi brodniczanie odpowiadają na pytanie - Dlaczego warto i powinno się brać udział w głosowaniu?

- Karolina Wiśniewska, właścicielka firmy Express Design: Udział w wyborach to nie tylko prawo, ale także powinien być obowiązkiem każdego obywatela. Z mojego punktu widzenia należy korzystać z możliwości oddania głosu. Zanim jednak się to zrobi warto poznać programy wyborcze poszczególnych opcji politycznych, zorientować które z prezentowanych założeń są nam bliskie i realne do wykonania. Prześledzić co dobrego do tej pory zostało zrobione. Głosując mamy wpływ na kształtowanie życia w kraju w którym żyjemy. Nie oddając głosu pozostawiamy wybór, z którym ostatecznie często się nie zgadzamy, w rękach innych osób. Następstwem tego jest krytyka „przecież ja na nich nie głosowałem/łam, to inni wybrali”. Według mnie nie wybierając - tak naprawdę też wybieramy, ale odbieramy sami sobie możliwość wpływu na zmiany na lepsze.

Mateusz Pawłowski – student Politechniki Gdańskiej: - Jeżeli uważasz, że jesteś patriotą XXI wieku to twoim obowiązkiem jest udział w wyborach. Kilkadziesiąt lat temu patriotami było można nazwać osobę, która walczyła o ojczyznę, nawet poświęcając swoje życie. Dzisiaj żyjemy w Polsce, w której nie ma wojny, więc wyrazem naszej walki o kraj jest pójście na wybory i wybranie swojego reprezentanta w polskim parlamencie. Parlamentarzyści wybierani w wyborach decydują o przyszłości nas wszystkich, w tym młodych ludzi. W Sejmie RP młodzi nie mają swojego przedstawiciela poniżej 30. roku życia, dlatego namawiam w szczególności młodych ludzi, żeby…poświęcili czas 15 października i zdecydowali jaką przyszłość wybierają. Zwracam się z apelem do moich rówieśników, studentów – jeżeli wiesz, że 15 października będziesz poza miejscem zamieszkania z powodu trwającego roku akademickiego złóż wniosek o zmianie miejsca głosowania internetowo (https://www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania), bądź w dowolnie wybranym Urzędzie Gminy. Do zobaczenia 15 października przy urnach wyborczych. 

Dr Barbara Brodzińska-Mirowska, politolożka UMK, autorka Podcast460: - Nadchodzące wybory będą najważniejsze po 1989 roku. Tej jesieni zdecydujemy o tym w jakim kierunku ma rozwijać się Polska. Często słyszę od ludzi, "mnie polityka nie interesuje". Warto jednak pamiętać, że polityka ma bardzo duży wpływ na życie każdego z nas, ma wpływ na naszą codzienność, czy tego chcemy, czy nie. Także na codzienność tych "nieinteresujących się". Rządy nie mają "okresów próbnych", nie można "składać reklamacji" wcześniej niż po 4 latach. Dlatego decyzja wyborcza jest tak ważna. Dlatego udział w wyborach jest kluczowy. Dlatego poprzednie pokolenia w Polsce tak zabiegały o możliwość dokonywania tego wyboru, a ludzie w wielu miejscach na świecie wciąż z tego prawa nie mogą korzystać w pełni. 

Korzystajcie z prawa do samodzielnych decyzji - najważniejszego przywileju dorosłości.

Układajcie swój świat, po swojemu.

Nie ma powodu, aby inni układali go dla Was i …za Was.

Głosujcie 15 października!

Każdy głos ma znaczenie!


Notowała: Wiesława Kusztal



 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama