Nazwa wsi gminnej kojarzy się jednoznacznie i tak jest postrzegana nie tylko w dniu Święta Miodu, ale przez okrągły rok. Festynowe spotkanie akcentuje jedynie ten znak rozpoznawczy, tradycję i historię.
Dawne nazwy wsi pojawiają się, prawdopodobnie w 1755 roku – Bartnicka, a w 1879, tak jak dziś: Bartniczka. Z herbu gminy odczytujemy, że barć założono drzewiej w pniu drzewa, a pszczoły towarzyszące wskazują dlaczego.
Legendy i tradycja, a także wspomniany już herb, są wystarczającym argumentem by świętować w dzień letni wspaniały słodki miód. Jak dowodzi jazzman Ireneusz Dudek, miód jest słodki, gdyż smakuje jak kobieta – dalsze rozwijanie tego tematu pozostawiamy czytelnikom, przede wszystkim uczestnikom miodowego święta.
W ostatni weekend Dzień Miodu był wspaniałą okazją do prezentacji sołectw, z których składa się gmina, przede wszystkim pomysłów na fantastyczne potrawy kuchni wiejskiej.
Bawiliśmy się przy muzyce, tańcu, gimnastyce artystycznej, wcinając słodkości ze straganów sołectw, kół gospodyń wiejskich, rozprawiając o codzienności, wsłuchując się także w opinie samorządowców, którzy wiedzą najlepiej jak zorganizować życie społeczne, kulturalne i gospodarcze w swojej małej ojczyźnie.
Tekst i fot. Bogumił Drogorób
Napisz komentarz
Komentarze