Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 13:45
Reklama

Policzki wołowe duszone

Policzki wołowe duszone

Dzisiaj proponuję coś szczególnego - policzki wołowe. To danie uważam za wykwintne, niecodzienne, zwłaszcza jeśli policzki są długo duszone i podane z dobrze dobranymi dodatkami np. z czerwonym wytrawnym winem, puree ziemniaczanym przygotowanym w towarzystwie chrzanu i z surówką pełną sezonowych warzyw. Brzmi fantastycznie, ale również tak smakuje. Ten rodzaj mięsa nie wymaga specjalnych umiejętności. Sekret smaku i kruchości tkwi w długości duszenia w niskiej temperaturze, a także w marynacie, której smaki wzajemnie się przenikają i wnikają w mięso. To danie przygotowałam dzięki uprzejmości mojego serdecznego kolegi, który zaopatrzył mnie w wołowe policzki.

Składniki:

- 1 kg policzków wołowych

- 2 duże szalotki lub inne cebule

- 1 malutka czerwona papryczki chili, jeśli jest bardzo ostra wystarczy kawałek

- imbir około 10g - niekoniecznie

- 2-3 ząbki czosnku 

- 2 - 3 łyżki sosu sojowego 

- 1/2 litra wody lub bulionu wołowego, warzywnego, drobiowego, grzybowego

- 2-3 łyżki oleju

- 1 łyżeczka kolendry

- ½ - 1 łyżeczki kuminu

- kawałek gwiazdki anyżu – niekoniecznie

- łodyga selera naciowego

- ½ laski cynamonu

- skóra odcięta z połówki cytryny (bez białej części)

- sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Z sosu sojowego, kuminu, chili, kolendry, imbiru i przepuszczonego przez praskę czosnku zrobić marynatę (wymieszać składniki). Marynatą natrzeć mięso i zostawić na kilka godzin (może być krócej) w lodówce. Na patelni rozgrzać olej i obsmażyć oczyszczone z marynaty policzki z każdej strony, powinny być przyrumienione niczym steki. Obrać szalotki, pokroić w plasterki. Łodygę selera naciowego po umyciu i osuszeniu drobno pokroić. Zdjąć policzki z patelni i przełożyć do garnka.

Na patelnię wlać pozostały olej i krótko przesmażyć cebulę (zeszklić), Wszystkie składniki dodać do policzków łącznie ze skórką z cytryny, dolać bulion i pozostałość z marynaty. Garnek przykryć i na wolnym ogniu dusić aż mięso zmięknie, średnio 3 - 4 godziny. 

Podawać z puree ziemniaczanym lub z obsmażonymi ziemniakami i oczywiście z surówką, lub w wersji luksusowej z pieczonymi i karmelizowanymi marchewkami.

Moja rada: smak i jakość policzków podkręci czerwone wino dodane do duszenia (ok.200 ml). Można także według własnych upodobań zmienić skład marynaty i dodatków. 



 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama