Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 14:16
Reklama

Pesto z rukoli

Pesto z rukoli

Klasyczny sos pesto to przysmak kuchni włoskiej. Doskonale nadaje się jako dodatek do różnych dań. Według tradycyjnej receptury do jego przyrządzenia głównie wykorzystuje się świeże liście bazylii. Warto jednak od czasu do czasu poeksperymentować w kuchni, nieco zmodyfikować przepis i wykorzystać zioła, które akurat mamy pod ręką. 

W tej rubryce podawałam przepisy na pesto z dodatkiem młodziutkich listków pokrzywy, kopru, czy natki pietruszki. Najważniejsze żeby zużyć sezonowe zioła, które dostarczają mnóstwo prozdrowotnych związków. Dziś podpowiadam, jak zrobić pesto z rukoli, które jest równie smaczne i aromatyczne. Taki sos można dodać do makaronu, kanapek lub przyrządzić na jego bazie smaczny sos na zimno do mięs, czy wędlin, albo nawet zupę. Sprawdzi się także jako pasta do różnych chrupiących przekąsek, a także jako marynata do mięs. Wówczas nie dodajemy orzechów. 

Składniki

- ok. 50 g rukoli

- garść posiekanych orzechów włoskich lub ziaren słonecznika

- 2 ząbki czosnku

- sól

- pieprz ziołowy

- 100 ml oleju

- 100 g parmezanu

- łyżeczka soku z cytryny

Przygotowanie:

Ser zetrzeć na tarce lub pokroić na drobne kawałki. Czosnek obrać i rozgnieść lub przecisnąć przez praskę. Rukolę dokładnie opłukać w zimnej wodzie i - jeśli takie są - odciąć twarde łodyżki. Włożyć do blendera. Dodać do niej parmezan, czosnek, sok z cytryny, olej i orzechy włoskie. Wszystkie składniki dokładnie zblendować, ale niezbyt miałko. Musi pozostać wyczuwalna tekstura. To nie ma być gładka pasta. Na koniec całość przyprawić do smaku według własnych upodobań. 

Moja rada: aby złagodzić goryczkę charakterystyczną dla rukoli można dodać innych ziół, jakie mamy pod ręką np.: natka pietruszki, koperek, szczypiorek itp.



 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama