Rabarbar, zwany również rzewieniem, jest to warzywo należące do rodziny rdestowatych. Jest źródłem wielu witamin oraz soli mineralnych. Dodatkowo niektóre odmiany mają właściwości lecznicze, na przykład rzewień lekarski, który ma właściwości antyoksydacyjne, przeczyszczające, a nawet przeciwnowotworowe. Rabarbar cenimy też za to, że u nas jest pierwszym, po zimie, warzywem jakie możemy wykorzystać w kuchni, do ciast, deserów i innych dań np. sosów, czy kompotów.
Ciasto:
- 200 g mąki pszennej
- 50 g mąki ziemniaczanej
- 200 g masła, zimnego
- 50 g cukru
- szczypta soli
- 4 żółtka (białka zachować do bezy)
Rabarbar
- ok. ½ kg rabarbaru
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- ok. 180 g konfitury/dżemu malinowego
- 3 łyżki płatków migdałów- opcjonalnie
Beza
- 4 białka
- 200 g cukru
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
Mąki przesiać do miski, dodać drobno pokrojone zimne masło, cukier, sól. Miksować mieszadłem do ciasta kruchego lub rozcierać palcami masło z mąką aż powstanie drobna kruszonka. Dodać żółtka i zagnieść szybko ciasto, aby nie nagrzewać go, bo będzie twarde. Rozwałkować lub wylepić nim formę o wymiarach ok. 26 x 36 cm uprzednio wyłożoną papierem do pieczenia. Wstawić do lodówki na czas nagrzania piekarnika do 170 stopni C. Spód podziurkować widelcem i wstawić do piekarnika, piec przez ok.15-20 minut, do lekkiego zbrązowienia.
Rabarbar
Opłukać, osuszyć i odciąć liście, łodygi pokroić na 1 cm kawałki. Włożyć do miski, dodać mąkę ziemniaczaną, cynamon i wymieszać. Następnie wymieszać z połową konfitury.
Beza
Białka ubić na sztywną pianę, następnie stopniowo dodając cukier cały czas ubijać na wysokich obrotach miksera. Ubijać jeszcze przez 2 - 3 minuty, aż piana będzie gęsta i błyszcząca, następnie dodać mąkę ziemniaczaną i miksować przez pół minuty.
Podpieczony spód posmarować resztą konfitury, wyłożyć rabarbar, na wierzch położyć bezę, posypać płatkami migdałów i wstawić do piekarnika. Piec przez ok. 20-30 minut w 170 stopniach C, następnie zmniejszyć temp. do 60 stopni i włączyć nawiew (termoobieg), w ten sposób suszyć bezę przez dodatkowe 15 minut. Wyjąć z piekarnika, lekko ostudzić i pokroić na porcje.
Napisz komentarz
Komentarze