A co dokładnie włączyć do swojej diety, aby cieszyć się dobrym wzrokiem?
Po pierwsze: owoce i warzywa
Dietetycy od dawna grzmią na alarm, że należy spożywać pięć porcji owoców i warzyw dziennie. A jest to o tyle ważne, o ile warzywa i owoce zawierają antyutleniacze, które wpływają na redukcję wolnych rodników. Poza tym owoce i warzywa to źródła witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. A jakie witaminy głównie odpowiadają, za nasz dobry wzrok? Witamina A: neutralizuje wolne rodniki, wpływa na poprawne funkcjonowanie receptorów, które odbierają bodźce świetlne. Co ciekawe niedobór witaminy A wpływa na rozwój kurzej ślepoty, czyli niewidzenia po zmroku. Źródła witaminy A: mleko, żółtko jajka, czerwone, zielone i pomarańczowe owoce i warzywa, tłuste ryby. Witamina C: ma wpływ na odżywienie soczewki oka oraz działa poprawnie na cały przebieg produkcji łez. Źródła witaminy C: cytrusy, pomidory, papryka, kalafior, brukselka, szpinak, truskawki, czarna porzeczka, kiwi. Witamina E: najsilniejszy przeciwutleniacz, ma też wpływ na to, aby z organizmu nie utleniała się witamina A. Źródła witaminy E: oleje, migdały, sałata, orzechy, masło, szalotki.
Minerały:
Cynk: niestety jego niedoboru skutkuje pogorszeniem wzroku. Natomiast dzięki zawartości cynku w diecie, nasze oczy szybciej przyzwyczajają się do widzenia w ciemności oraz do zmiany oświetlenia. Źródła cynku: ryby, drób, ostrygi. Miedź: ten minerał, podobnie, jak witaminy, ma działanie przeciwutleniające. Źródła miedzi:grzyby, owoce morza, orzechy.
Czym jest luteina?
Luteina to jeden z tych składników, których nasz organizm nie potrafi wytworzyć, zatem musimy go dostarczać. Według dietetyków wystarczy już 6 mg dziennie luteiny, aby wpłynąć na nasz dobry wzrok. Luteina jest o tyle ważna, o ile wpływa na, że nasze oczy są chronione przed szkodliwym działaniem promieni UV. Gdzie znaleźć luteinę? Przede wszystkim bogate są w nią ryby, a także wszystkie zielone warzywa. Z owoców wyróżnić trzeba awokado, czarną porzeczkę oraz nektarynki. Poza tym luteina znajduje się w kiełkach, natce pietruszki, a także jajkach.
Czego nie pomijać w diecie, gdy dbamy o wzrok?
Jako że istotne są owoce i warzywa dla idealnego funkcjonowania całego naszego organizmu, należy też spożywać inne składniki, aby nasze oczy zawsze działały, jak najlepiej. Pamiętać trzeba o spożyciu luteiny oraz innych przeciwutleniaczy, gdyż ich niedobór w organizmie wpływa na działanie szkodliwych dla nas rodników. Poza tym warto zaznaczyć, że zielona herbata też jest świetnym antyoksydantem. Istotnym jest, aby w całej swojej diecie ograniczyć spożycie soli, gdyż podnosi ona ciśnienie, które może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, znajdujących się w oczach. Wzrok jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Jest istotny, dlatego zawsze należy o niego dbać i pielęgnować, abyśmy w każdej sytuacji, niezależnie od pory dnia, czy roku, mogli perfekcyjnie funkcjonować. Źródło: https://higieniczny.pl/oczomyjki.html
Artykuł sponsorowany