Bez tego smakołyku niektórzy nie wyobrażają sobie wielkanocnego stołu. Ja często taką babkę robię 2-3 tygodnie wcześniej i jak tylko przestygnie, szczelnie zawijam i wkładam do zamrażalnika. Rozmrażam stopniowo w lodówce, albo, jeśli jest bez lukru w piekarniku, czy mikrofalówce.
Składniki:
- 500 g mąki pszennej tortowej
- 60 g świeżych drożdży lub 14 g suchych
- 5 żółtek średniej wielkości jajek
- 100 g cukru - najlepiej drobnego
- szklanka ciepłego mleka - 250 ml
- 100 g masła - pół kostki
- 100 g rodzynek
- łyżka smażonej skórki pomarańczowej
Składniki na lukier
- 5 łyżek soku z cytryny
- 6 czubatych łyżek cukru pudru
- skórka otarta z jednej cytryny
Czas przygotowywania: do 40 minut. Wyrastanie: łącznie 1,5 h
Masło oraz jajka wyjąć z lodówki, by nabrały temperatury pomieszczenia. Mleko można lekko podgrzać. Oddzielić żółtka od białek. Białka można użyć do zrobienia blatów bezowych pod tort.
Rozczyn
Pół szklanki mleka, całe drożdże oraz łyżkę cukru -ujętą z odważonej już porcji, umieścić w misce. Rozetrzeć całość i odstawić zaczyn przykryty ściereczką w ciepłe miejsce. Aż się spieni i podwoi wielkość. Drugą połowę szklanki mleka wlać do miski z rodzynkami, aby zmiękły i napęczniały. Po tym czasie w dużej misce umieścić mąkę, miękkie masło, resztę cukru, rodzynki z mlekiem, skórkę, żółtka oraz buzujący zaczyn. Wyrobić ciasto- ręcznie, ja tak robię, lub mikserem z hakami do ciasta drożdżowego. Wystarczy kilka minut. Przykryć ściereczką lub ręcznikiem papierowym i odstawić w ciepłe, nieprzewiewne miejsce. Bardzo często włączam piekarnik na 50 stopni, chwilę nagrzewam i wyłączam. Do takiego ciepłego pieca wkładam ciasto do wyrośnięcia. Wyrośnie szybciej. Formę wysmarować od środka resztkami masła. Ciasto z miski przełożyć do formy. Podczas przekładania ciasta, powinno się ono wystarczająco odgazować. Można wcześniej uderzyć w nie pięścią. Wyrównać powierzchnię ciasta. Formę odstawić w ciepłe miejsce na kolejne ok. 30 minut.
Babkę piecze się około 45 minut - góra/dół w piekarniku nagrzanym do 170 stopni. Nie wyjmować babki od razu, tylko lekko uchylić drzwi piekarnika. Po 15 min. można wyjąć formę. Babkę należy wyjąć z formy jeszcze ciepłą, ale nie gorącą. Należy położyć ją "do góry nogami".
Lukier cytrynowy
Sok z cytryny wymieszać dobrze z cukrem pudrem. Najlepiej wszystko rozcierać kilka minut w naczynku, nad rondelkiem z gotującą się wodą. Lukier będzie wtedy jeszcze bardziej aksamitny i gładki. Lukier wylewać na przestudzoną babkę. Od razy posypać też startą skórką z cytryny.
Moja rada: jeśli babkę chcemy przechowywać w zamrażarce, nie polewać lukrem. Zrobić to przed podaniem.
Napisz komentarz
Komentarze