Od jakiegoś czasu w naszych kuchniach nastała wspaniała moda na pieczenie chleba. Dom pachnący świeżym pieczywem jakoś tak miło się kojarzy. Dzisiaj trochę z tęsknoty za włoskimi wakacjami, a trochę za dobrym chlebem podaję przepis na focaccię. Jest to rodzaj ciasta, będącego podstawą pizzy. Różnica polega na długości wyrastania. Pizza wyrasta krócej. Każdy region Włoch może się pochwalić inną odmianą focaccii, od suchego, z solą, z ziołami (rozmaryn, szałwia) i polanego oliwą, do pulchnego, z suszonymi pomidorami i oliwkami oraz innymi dodatkami. Focaccia zazwyczaj podawana jest jako przystawka oraz jako dodatek do innych potraw, przeważnie na ciepło.
Składniki na zaczyn
- 20 g świeżych drożdży lub 7 g drożdży suszonych
- 2 czubate łyżki mąki pszennej - 60 g
- 7 łyżek ciepłej wody
- płaska łyżeczka cukru
Składniki na ciasto
- zaczyn
- trochę ponad 1,5 szklanki mąki pszennej tortowej - 280 g
- 1-2 płaskie łyżeczki soli
- 1 łyżka oliwy
- pół szklanki ciepłej wody - 125 ml
Składniki dodatkowe
- 3 łyżki oliwy
- 2 łyżki wody
- świeży rozmaryn (może być suszony, ale trzeba go rozdrobnić)
- kilka, kilkanaście mini pomidorków
- kilkanaście czarnych, bez pestek oliwek
- kilka pomidorów z zalewy z oliwy
- sól gruboziarnista
- kapary
Przygotowanie:
Wszystkie składniki na zaczyn umieścić w jednej misce. Drożdże rozetrzeć z resztą składników (tak samo postępujemy z drożdżami suszonymi). Całość dobrze wymieszać, przykryć ściereczką lub folią i odstawić w ciepłe miejsce na 20 minut. Warto użyć większego naczynia szklanego, ponieważ zaczyn bardzo mocno buzuje i super wyrasta. Zaczyn po ok. 20 minutach powinien urosnąć i bardzo się spienić. Gdy jest już gotowy można się zabrać za ciasto właściwe. W większej misce umieścić razem wszystkie składniki i dodać zaczyn. Całość wymieszać łyżką drewnianą lub sylikonową szpatułką. Ciasto wyrabiać ręką, aż stanie się jednolite, elastyczne i błyszczące. Można też wyrabiać mikserem z hakiem, tak minimum 5 minut. Ciasto po wyrobieniu powinno być jednolite, jednak dość lepkie oraz luźne i będzie się nadal przyklejało do ścianek miski. Ciasto zostawimy w misce, przykrywamy je ściereczką bawełnianą lub folią. Odstawiamy do wyrośnięcia na około godzinę ( zależy od temperatury w pomieszczeniu). Można też wstawić do lekko, nie więcej niż 35 stopni nagrzanego piekarnika. Ciasto urośnie zdecydowanie szybciej. Do formy o wymiarach minimum 20 x 30 cm wlać dwie łyżki delikatnej oliwy z oliwek. Rozsmarować ją dłońmi po całej powierzchni formy. Natłuszczonymi dłońmi przenieść do formy wyrośnięte ciasto i powoli je rozciągać. Stopniowo wypełniając ciastem całe dno formy. Ciasto będzie się zapewne kurczyć, ale z czasem uda się je rozprowadzić. Formę z ciastem na focaccię odstawić do wyrastania na minimum 30 minut. Po tym czasie całe ciasto skropić mieszanką zrobioną z łyżki oliwy i dwóch łyżek wody.
Można już zacząć nagrzewać piekarnik. Ustawić 200 stopni z pieczeniem góra/dół. Palcami zrobić wgłębienia w cieście. Małe pomidorki można wkładać w całości, ale też można przekroić na pół i wetknąć je w ciasto przecięciem do góry. Podobnie rozłożyć pozostałe składniki. Oprószyć posiekanym rozmarynem. Dla dekoracji na wierzchu ciasta można położyć całą gałązkę rozmarynu. Ciasto można dodatkowo posypać odrobiną soli gruboziarnistej.
Gotową do pieczenia focaccię umieścić na środkowej półce w nagrzanym piekarniku. Facaccię piecze się do uzyskania złotego koloru - około 25 minut. Od razu po upieczeniu wyjąć ciasto z piekarnika. Upieczoną focaccię warto pokroić w paski, na grubsze paluszki, jeśli np. będzie maczana w oliwie- w tej wersji smakuje wybornie.
Moja rada: na wierzch ciasta według uznania można położyć inne dodatki i inne zioła.
Napisz komentarz
Komentarze