Seniorzy coraz częściej łamią stereotypy związane z wiekiem – pracują, biorą udział w warsztatach i kursach, korzystają z komputera.
Marszałkowska polityka senioralna uwzględnia różnorodne potrzeby tej grupy wiekowej. Pod koniec stycznia odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Polityki Senioralnej połączone z seminarium na temat działań na rzecz seniorów. Spotkanie rozpoczął występ Klubu Seniora „Niezapominajka” z Ciechocinka, zebranych przywitali marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska. W wydarzeniu udział wzięły także radne województwa Katarzyna Lubańska i Małgorzata Taranowicz.
- Seniorzy to sól naszej ziemi. Czerpiemy od nich doświadczenie, wskazują nam w jakim kierunku powinien zmierzać region. Chciałbym podziękować wszystkim seniorom, babciom i dziadkom, którzy są w naszym regionie bardzo aktywni - mówił marszałek Piotr Całbecki.
Seniorzy stanowią ponad 26 procent polskiego społeczeństwa. W województwie kujawsko-pomorskim mieszka blisko 460 tysięcy osób powyżej 60 roku życia. Większość seniorów w regionie, 66 proc., to kobiety. 271 mieszkanek i mieszkańców Kujaw i Pomorza ma 100 i więcej lat (48 mężczyzn i 223 kobiety). (Informacje za Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy)
W ramach akcji Rówieśnicy Niepodległej samorząd województwa honoruje stuletnich mieszkańców Pomorza i Kujaw marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Od początku trwania akcji, czyli od 2018 roku, to już 287 stulatków z marszałkowskim odznaczeniem.
Powołana w 2014 roku Wojewódzka Rada ds. Polityki Senioralnej przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest organem opiniodawczo-doradczym wspierającym działania samorządu województwa w obszarach szczególnie istotnych z punktu widzenia seniorów. Samorząd województwa realizuje program polityki senioralnej, który obejmuje między innymi tworzenie dziennych domów pobytu, centrów usług środowiskowych, projekt teleopieki, sieć dziennej opieki domowej, system pomocy sąsiedzkiej, infolinię dla seniorów, gospodarstwa opiekuńcze na wsi i bezpłatne badania profilaktyczne. Zalety tych akcji widzimy także w powiecie brodnickim, w poszczególnych gminach m.in. w Brodnicy trwa budowa Domu Dziennego Pobytu, podobny funkcjonuje już od lat w Grążawach (gmina Bartniczka).
(bd)
Fot. Andrzej Goiński
Napisz komentarz
Komentarze