Pierwszy raz taki smalec jadłam u mojej synowej. Gdyby mi nie powiedziała, to chyba bym nie domyśliła się, że nie był on zrobiony z wieprzowej słoniny. Wegański smalec z fasoli to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego smalcu. Wystarczy dobrze go doprawić by stworzyć pyszną pastę na kanapki. Podobnie jak jego tłusty zamiennik świetnie smakuje z kromką świeżego, białego lub razowego pieczywa z plasterkami kiszonego ogórka lub z rzodkiewką, czy szczypiorem. Zachęcam do wypróbowania przepisu. Fasolowy smalec można zrobić z fasoli gotowanej osobiście lub z puszki.
Składniki:
- 1 szkl. ugotowanej białej fasoli, lub odsączonej z puszki
- 1 średnia cebula
- 1-2 łyżki oleju rzepakowego
- ok. 1 płaska łyżeczka majeranku
- 1 małe jabłko – ok. 100 g
- sól i pieprz do smaku
- można do smaku dodać odrobinę wędzonej papryki w proszku, czy mały ząbek czosnku.
Przygotowanie:
Cebulę obrać z łupinek i pokroić w kosteczkę. Jabłko obrać, pozbawić gniazd nasiennych i również pokroić w drobną kostkę. Na patelni rozgrzać olej. Wrzucić cebulę i smażyć na małym ogniu aż cebula się zeszkli. Następnie dorzucić do niej jabłko, sól i pieprz do smaku oraz majeranek i ewentualnie przeciśnięty przez praskę czosnek, wymieszać. Dusić całość dalej na małym ogniu przez 3-5 minut. Cebula i jabłko powinny w tym czasie zmięknąć i lekko się zarumienić. Odstawić patelnię do ostudzenia. Fasolę odcedzić z zalewy, ale zachować część w razie potrzeby. Następnie fasolę zblendować na gładko lub pozostawić małe cząstki fasoli. Podsmażoną cebulę z jabłkiem dodać do rozdrobnionej fasoli, wymieszać. W razie potrzeby dodać 1 łyżeczkę zalewy z fasoli (lub więcej), jeśli smalec wegański okazałby się za bardzo suchy. W razie potrzeby doprawić bardziej do smaku za pomocą soli i świeżo mielonego pieprzu. Przechowywać w lodówce. Podawać ze świeżym pieczywem oraz z ogórkiem kiszonym lub innymi dodatkami.
Moja rada: zamiast fasoli w puszce można użyć zwykłej białej fasoli, którą należy wcześniej namoczyć, a następnie ugotować. Ilość fasoli zależy od gatunku i wielkości ziaren. Można też zrobić „skwarki” z podprażonego na suchej patelni słonecznika lub z prażonej kaszy gryczanej lub jaglanej z dodatkiem przypraw np. wędzonej papryki.
Napisz komentarz
Komentarze