Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 6 lutego 2025 16:17
Reklama włączenie społeczne

103 lata temu Brodnica powróciła do Macierzy

103 lata temu Brodnica powróciła do Macierzy

W granice wolnej Polski nasze miasto wróciło 18 stycznia 1920 roku. Niemcy, zaczęli pakować swój dobytek 16 stycznia 1920 r. W grupach opuszczali Brodnicę. 

Tego dnia oddziały Grenzschutzu zebrały się na Dużym Rynku wokół pomnika poległych w wojnie francusko-pruskiej (1870-1871) i tam odbył się ostatni capstrzyk. Z pomnika uroczyście zdjęto pruskiego, czarnego orła i zaniesiono go do koszar. 18 stycznia 1920 r. pozostałe oddziały wojska niemieckiego opuściły miasto. Od strony Rypina zaczęły wkraczać oddziały wojska polskiego dowodzone przez gen. Stanisława Pruszyńskiego. Chlebem i solą powitał ich na brodnickim Dużym Rynku Augustyn Gapa, ówczesny burmistrz miasta w towarzystwie starosty Władysława Olszewskiego.

Druga rocznica obchodzona w styczniu to wyzwolenie miasta spod okupacji hitlerowskiej. Brodnicę oswobodziły 22 stycznia 1945 roku wojska radzieckie. W wyniku działań militarnych zniszczono 40 procent zabudowy miasta. Wycofujący się Niemcy wysadzili m.in. mosty na Drwęcy.

Z okazji styczniowych rocznic 18 stycznia pod Pomnikiem Wdzięczności w imieniu mieszkańców miasta i powiatu kwiaty złożyli burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz, starosta brodnicki Piotr Boiński, wicemarszałek kujawsko-pomorski Zbigniew Sosnowski, wicewojewoda Józef Ramlau oraz delegacje organizacji i stowarzyszeń związanych z regionem. Następnie w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy odbyła  się uroczystość z okazji 103. rocznicy Powrotu Pomorza do Macierzy oraz 78. rocznicy wyzwolenia Brodnicy. Do historii przypominającej okoliczności odzyskania niepodległości tej części kraju nawiązali współorganizatorzy uroczystości rocznicowych Jarosław Radacz i Piotr Boiński.  Nadszedł też czas na honory i wyróżniania. Burmistrz Brodnicy uhonorował medalem: Danutę Kowalkowską-Szramkę, dyrektorkę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brodnicy, za konsekwentne realizowanie zadań z zakresu zdrowia publicznego,w tym edukacji zdrowotnej, także w sferze walki z Covid-19, Urszulę Derlicką, za konsekwentne edukowanie zdrowotne w zakresie profilaktyki, wczesnego wykrywania chorób, wsparcia psychologicznego i społecznego dla osób z problemami zdrowotnymi jako prezeskę  Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Od Nowa w Brodnicy, Ewę Blank z okazji 30-lecia pracy w Muzeum za szczególny wkład pracy na rzecz upowszechniania kultury i sztuki w Brodnicy, Janinę i Józefa Kaczyńskich za wieloletnią działalność na rzecz turystyki, promowania walorów turystycznych pojezierza brodnickiego oraz Brodnicy, Hannę Machel, członka Stowarzyszenia Poetów Ziemi Brodnickiej, za wkład i zaangażowanie w upowszechnianie kultury słowa, która tworząc poezję wielokrotnie obrazowało region brodnicki,  Andrzeja Piaska, przedstawiciela Stowarzyszenia Poetów Ziemi Brodnickiej, który swoją pasją do poezji promuje Brodnicę, za krzewienie pięknej mowy polskiej wśród brodniczan.

Starosta Brodnicki wyróżnił „Medalem Pamiątkowym Ubi Concordia, Ibi  Victoria” następujące osoby: Joannę Kalenik, prezeskę Zarządu Fundacji Brama Epok za aktywną działalność społeczną na rzecz edukacji historycznej, propagowania historii regionu, dziedzictwa narodowego, tradycji ludowych, Małgorzatę Lubczyńską, prezeskę Powiatowego Klubu Kronikarzy OSP w Brodnicy, za długoletnią, społeczną pracę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Pokrzydowie, popularyzację i dokumentowanie dorobku pożarniczego, Tomasza Kaźmierczyka, Geodetę Powiatowego, Naczelnika Wydziału Geodezji, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Brodnicy za długoletnią, sumienną i rzetelną pracę, Anitę Wałdowską, kierowniczkę Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego w Brodnicy za długoletnią, sumienną i rzetelną pracę, Jacka Gurgula, naczelnika Wydziału Informatyki Starostwa Powiatowego w Brodnicy za długoletnią, sumienną i rzetelną pracę, Piotra Burkwicza, Prezesa Zarządu Ludowego Zespołu Sportowego Świedziebnia, radnego powiatu brodnickiego za długoletnią, aktywną pracę na rzecz lokalnej społeczności, Jarosława Dornakowskiego, członka OSP Gorczenica, Radnego Gminy Brodnica za długoletnią, aktywną pracę na rzecz mieszkańców Gminy Brodnica. Statuetką „Brodnicki Nenufar” Starosta Brodnicki wyróżnił: Barbarę Kopaczewską, członka stowarzyszenia zwykłego poetów Ziemi Brodnickiej „Wazówną Czerpane” za długoletnią, aktywną pracę i zaangażowanie na rzecz mieszkańców gminy Jabłonowo Pomorskie, w podziękowaniu za działalność społeczno-kulturalną, promującą powiat brodnicki. Pamiątkowym dyplomem starosta uhonorował Brodnicki Ośrodek Caritas Diecezji Toruńskiej im. bpa Jana Chrapka za pracę i czynne zaangażowanie w trudnym okresie pandemii Covid-19,  listy gratulacyjne otrzymali Agata Bała – zawodniczka Klubu Sportowego Górzno Nowy Świt za udany  sezon sportowy 2022 r. i zdobycie Piłkarskiego Orła, nagrody przyznawanej najlepszym piłkarskim strzelcom oraz  Martin Małecki,  zawodnik Fight Team MMA Brodnica, uczeń I LO  w Brodnicy za zdobycie tytułu wicemistrza Europy w MMA w wadze do 61 kg. podczas Amatorskich Mistrzostwach Europy w Mieszanych Sztukach Walki 2022 w Sochaczewie. 

W części artystycznej podziwialiśmy program przygotowany i wykonany przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Brodnicy.

Tekst i fot (bd)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama