„Mariusz Bogdanowicz Quintet Silence” zainaugurował sobotnim koncertem (19 stycznia) cykl prezentacji twórczości sześciu polskich formacji jazzowych. Był to wspaniały wieczór dialogu instrumentów, muzycznej twórczości gry zespołowej, popisów solowych.
Muzyka kwintetu to kompozycje leadera i twórcy zespołu – Mariusza Bogdanowicza (kontrabas). Jest bardzo osobista, komunikatywna, o wyeksponowanej melodyce, dużej przestrzeni i silnym ładunku emocjonalnym. A jednocześnie nastrojowa, jak w „Balladzie”. W tym wcieleniu twórczości Mariusza Bogdanowicza tytułowa „Cisza” - według artysty - miała dać słuchaczowi wytchnienie, oderwanie się od przepełnionej zgiełkiem rzeczywistości. Ma pomagać wznieść się na jaśniejszy poziom umysłowy. Ten nastrój i swego rodzaju ładunek emocji, udało się przekazać publiczności zgromadzonej w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Brodnicy.
„Syntonia” to kolejny utwór nad którym warto się zatrzymać. (Syntonia oznacza po grecku współbrzmienie.) W psychologii z kolei jest synonimem sposobu odnoszenia się do ludzi, charakteryzuje się chęcią do nawiązywania kontaktu emocjonalnego i poczuciem bliskości z nimi. - Swoimi kompozycjami na płycie „Syntonia” kontrabasista Mariusz Bogdanowicz pokazuje, że melodia jest najlepszym punktem wyjścia dla ciekawych improwizacji. (…) Albumu słucha się z przyjemnością od pierwszej do ostatniej nuty – pisze Marek Dusza, recenzent muzyczny w dzienniku „Rzeczpospolita”. Dodajmy, że Mariusz Bogdanowicz grał z takimi tuzami polskiego jazzu jak Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, towarzyszył Ewie Bem.
W jednym z utworów „Confiteor Song” twórca odwołuje się do sławnego młodopolskiego manifestu literackiego, autorstwa Stanisława Przybyszewskiego – poety, pisarza, dramaturga i ...skandalisty, rodem z Kujaw (Łojewo pod Inowrocławiem).
Wysublimowanego nastroju mogliśmy oczekiwać od utworu „Ona jest...”, o którym autor powiedział tajemniczo, że „po prostu jest, no tak..., jest..., w zasadzie ona jest...”. Tak też się stało, jeśli słuchacze włączyli wyobraźnię, wykorzystując muzyczny nastrój i emocje.
Reasumując muzyka kwintetu, poprzez kompozycje leadera, jest bardzo osobista a zarazem komunikatywna, o wyeksponowanej melodyce, dużej przestrzeni i mocnym ładunku emocjonalnym. Pomimo, że obraca się w kręgu idiomu jazzowego, silnie osadzona jest w kulturze europejskiej.
Wspaniałą, twórczą atmosferę w Sali Koncertowej stworzyli: Mariusz Bogdanowicz – kontrabas, Piotr Schmidt – trąbka, Michał Iwanek - fortepian, instrumenty klawiszowe, Sebastian Kuchczyński, brodniczanin – perkusja, Tomasz Drozdek - instrumenty etniczne. Na zakończenie muzycznego mityngu, na bis, artyści zagrali utwór zarejestrowany w ZAIKS-ie pod tytułem „Utwór na zakończenie koncertu,a przed bankietem”
Zapraszamy do udziału w koncertach w ramach nowego projektu muzycznego „Jazzowa Brodnica”. Przedsięwzięcie zakłada organizację cyklu koncertów jazzowych. Organizatorem cyklu koncertów "Jazzowa Brodnica" jest Stowarzyszenie Muzyczne "Śląski Jazz Club" oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina w Brodnicy, współorganizatorem Urząd Miejski w Brodnicy, który projekt dofinansował.
Oprac. i fot. Bogumił Drogorób
Napisz komentarz
Komentarze