Jaka jest przyczyna likwidacji karetki S, skoro szpital nie ma długów? Z tym pytaniem trafiliśmy do brodnickiego ZOZ-u, powiadomieni przez zatroskanych lekarzy, pracujących w Brodnicy.
W odpowiedzi na (…) pytanie wyjaśniamy, że w związku z aktualizacją "Wojewódzkiego planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa kujawsko- pomorskiego" z dnia 29 grudnia 2017 r., z dniem 1 lutego 2018 roku 11 zespołów specjalistycznych "S" w naszym województwie ulega przekwalifikowaniu na zespoły podstawowe ratownictwa medycznego, w tym także w ZOZ Brodnica. Pozostałe miejscowości, w których nastąpi powyższe przekwalifikowanie to: Włocławek, Rypin, Lipno, Bydgoszcz, Toruń, Nowe nad Wisłą, Wąbrzeźno, Radziejów Kujawski, Aleksandrów Kujawski, Tuchola. W kolejnych terminach także w Chełmży, Toruniu i innych rejonach operacyjnych Bydgoszczy.
Tak więc, zmiana nie jest zależna od bilansu finansowego szpitala, a podyktowana wspomnianą aktualizacją planu działania systemu PRM w naszym województwie. Obecnie w ZOZ Brodnica funkcjonują 3 karetki systemowe (P) i 2 transportowe. Wkrótce zostaną zakupione dwie karetki.
Takie wyjaśnienie przekazał nam Wiesław Jankowski, rzecznik prasowy brodnickiego ZOZ.
Z naszych źródeł wynika, że wszyscy lekarze zespołu „S”, specjalistycznego, dostali wypowiedzenie z pracy od 1 lutego br. Co dalej? Nie wszystko może wykonać ratownik medyczny. Rodzą się kolejne pytania lekarzy: Kto zleci i poda leki silnie działające, ratujące życie? Co będzie jeśli pacjent umrze przy nieskutecznej reanimacji? Kto wypisze kartę zgonu?
- Przedstawię ten problem podczas posiedzenia Okręgowej Izby Lekarskiej w Toruniu, której jestem członkiem – deklaruje Andrzej Dąbrowski, lekarz z Brodnicy.
(bd)
fot. www.brodnica.com.pl
Napisz komentarz
Komentarze