Nie dość, że wybornie smakuje, to jeszcze wygląda pięknie. Zwłaszcza przed krojeniem; przybrana, malutkimi gałązkami świerku, owoców granatu, czy kandyzowaną skórką z cytrusów może być słodką i miłą dla oka dekoracją świątecznego stołu.
Ciasto drożdżowe:
- ½ kg mąki pszennej
- 8 dag cukru
- szczypta soli
- 10 g suchych lub 20 g świeżych drożdży
- 10 dag masła roztopionego
- 1 szklanka (250 ml) mleka
- 2 jajka L
Masa makowa
- 20 dag maku
- 2 płaskie łyżki miodu
- 1 łyżka cukru, proponuję brązowy
- garść orzechów: mogą być włoskie, migdały lub laskowe
- garść suszonej żurawiny, lub rodzynków
- 1 łyżeczka ekstraktu z migdałów, może być olejek
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżka masła roztopionego
- 1-2 łyżki kandyzowanej skórki z pomarańczy
Lukier:
- 1 szklanka (140 g)cukru pudru
- kilka łyżek (3-4 łyżki) gorącej wody
Dodatkowo:
owoce granatu, żurawina lub kandyzowana skórka z pomarańczy-do dekoracji
Masa makowa - wykonanie:
mak zalać wrzątkiem około 2 cm ponad makiem i gotować na małym ogniu przez 30 minut, pozostawić pod przykryciem do przestudzenia. Po tym czasie mak przecedzamy przez sito i dobrze odsączamy. Mak zmielić dwu lub trzykrotnie w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem. Jeśli używamy gotowego maku mielonego wystarczy mak zalać dwu-krotnie wrzątkiem i odcedzić. Gotowy mak mielony można również jeszcze raz zmielić lub zblendować, dzięki temu masa makowa będzie miała bardziej kremową konsystencję. Ja mak mielę tylko raz.
Ciasto drożdżowe
Jeśli używamy świeżych drożdży należy zrobić zaczyn: do letniego mleka dodać drożdże, 1 łyżeczkę cukru i 3 łyżki mąki, wszystko razem wymieszać. Przykryć ściereczką kuchenną i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (około 15-20 minut).
Do zaczynu dodać mąkę (jeśli używamy suchych drożdży zamiast zaczynu dodać do mąki suche drożdże), resztę składników (oprócz masła) i wyrobić ciasto, aż będzie miękkie i elastyczne (ciasto na początku będzie się kleiło). Jeśli wyrabiamy ciasto mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego, należy wyrabiać tak długo, aż będzie odchodziło od ścianek miski. Pod koniec wyrabiania ciasta dodać rozpuszczone masło wyrabiać, aż do połączenia się składników.
Miskę oprószyć mąką, następnie przełożyć do niej uformowane w kulę ciasto. Przykryć ściereczką kuchenną i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia, aż do podwojenia objętości (około 1 godziny). Po tym czasie ciasto podzielić na 4 równe części (4 x po około 260 g) i uformować kule. Stolnicę lub blat lekko podsypać mąką. Każdą kulę ciasta rozwałkować na okrągły placek o średnicy 27 cm. Jeśli ciasto nie chce się rozwałkować i „cofa się” pozostawić na kilka minut i ponownie rozwałkować do odpowiedniej wielkości.
Dużą blaszkę (najlepiej z wyposażenia piekarnika) wyłożyć papierem do pieczenia
Pierwszy placek ciasta położyć na papierze i posmarować 1/3 masy makowej pozostawiając od brzegu 1 cm nieposmarowany. Przykryć kolejnym plackiem drożdżowym, posmarować 1/3 masy makowej. Czynność powtarzać z kolejnym plackiem drożdżowym. Na koniec ułożyć czwarty placek i niczym nie smarować. Na środku ciasta postawić małą szklankę. Ciasto przekroić na 16 części, nie docinając do środka gwiazdy (docinać tylko do szklanki).
Dwa sąsiadujące kawałki ciasta wziąć w dłoń i okręcić dwukrotnie, zwrócone ku sobie. Końce należy zlepić ze sobą. Czynność powtórzyć z kolejnymi paskami ciasta. Ciasto przykryć ręcznikiem kuchennym, odstawić na około 30 minut do ponownego wyrośnięcia, aż gwiazda podwoi swoją objętość. Po wyrośnięciu gwiazdę posmarować roztrzepanym jajkiem. Wyrośniętą gwiazdę wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni C, piec około 25 minut góra-dół. Sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest upieczone. Jeśli tak, to wyjąć z piekarnika i przestudzić. Lekko ciepłą gwiazdę polukrować. Można udekorować ziarenkami granatu, żurawiną lub kandyzowaną skórką pomarańczową.
Lukier
Do miski wsypujemy cukier puder i stopniowo dodajemy po łyżce gorącej wody, mieszamy, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Rzadszy lukier łatwiej jest rozprowadzić, natomiast spływa i pozostaje cienka warstwa lukru, co przy okazji jest zdrowsze. Natomiast gęsty lukier trudniej rozsmarować jednak nie spływa i pozostaje grubsza warstwa.
Moja rada: do masy makowej można dać trochę mniej miodu, lub cukru.
Napisz komentarz
Komentarze