Dyskusyjny Klub Filmowy działający przy Brodnickim Domu Kultury oraz „Polska światłoczuła” zapraszają 26 stycznia o godz.18.00 na seans filmu „Cicha noc” oraz spotkanie z Pawłem Domalewskim, reżyserem.
Nie ma wątpliwości, że w ostatnich latach w polskim kinie nastąpiła zmiana pokoleniowa. Reżyserzy urodzeni w latach 80. zaczynają zdobywać coraz mocniejszą pozycję, próbują - często z powodzeniem - opisywać Polskę współczesną z własnej perspektywy, odwołując się do osobistych doświadczeń i przemyśleń. Jednym z nich jest Piotr Domalewski, aktor teatralny, dramaturg, aktor telewizyjny i filmowy, a także autor docenianych filmów krótkometrażowych. Jego ambicją przy pracy nad kinowym, pełnometrażowym debiutem fabularnym było stworzenie kameralnego dramatu, osadzonego w rozpoznawalnych realiach i podejmującego palące kwestie, które dotyczą wielu polskich rodzin.
Tak wyjaśniał to w eksplikacji reżyserskiej: - Dramat, który rozgrywa się w scenariuszu „Cichej Nocy” nie jest inspirowany artykułem z gazety, ani życiem sławnej osoby. To historia opowiadająca o świecie, który dobrze znam, o świecie, w którym się wychowałem. A wychowałem się na podlaskiej wsi i zawsze chciałem sportretować żyjącą w moich stronach społeczność. Chciałem opowiedzieć historię chłopaka, który jest w stanie poświęcić wszystko, żeby odmienić swój los.
Gwiazdami „Cichej nocy" są: Dawid Ogrodnik („Chce się żyć”, „Ostatnia rodzina”), Tomasz Ziętek („Kamienie na szaniec”, „Konwój”) oraz Arkadiusz Jakubik („Wesele”, „Wołyń”). Film był jedną z najbardziej oczekiwanych premier konkursu głównego 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Odniósł tam wielki sukces: zdobył aż 7 nagród: główną „Złote lwy”, nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę męską dla Dawida Ogrodnika, Nagrodę Dziennikarzy, Don Kichota – nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, nagrodę sieci kin studyjnych i lokalnych, Nagrodę Jury Młodych dla najlepszego filmu konkursu głównego oraz Kryształowa Gwiazdę „Elle”.
Wstęp na seans za okazaniem zaproszenia (do odbioru w BDK) - informacji udziela Kasia Watkowska, tel. 668 283 124.
(ev)
Napisz komentarz
Komentarze