Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 02:19
Reklama dotacje rpo

Żeby mieszkańcom żyło się lepiej

Żeby mieszkańcom żyło się lepiej

Rozmowa z Wiesławem Biegańskim, wójtem gminy Bartniczka o planach i zamierzeniach w 2018 roku.

- Nowy rok to nowe wyzwania. Jakie najważniejsze przedsięwzięcia planuje się w gminie Bartniczka?

- Nowy rok zapowiada się bardzo pracowicie. Zdecydowaliśmy się najwięcej środków przeznaczyć na utwardzenie dróg w naszej gminie. Z wyliczeń kosztorysowych wynika, że będzie to kwota około 4 320 000 złotych. Poprawienie stanu dróg i ich utwardzenie to niezwykle ważna i newralgiczna inwestycja dla mieszkańców. Wiele odcinków dróg nie utwardzonych zyska asfalt lub kostkę. Nową nawierzchnię zyska odcinek ul. Ustronnej i Cichej w Bartniczce, trzy odcinki dróg w Radoszkach, Grążawy - Długi Most (1230 m),  Nowe Świerczyny – Igliczyzna (2165), Świerczynki, Jastrzębie – Bachor (2265 m), Komorowo – Skrobacja (1230 m), Łaszewo (1390 m), Grążawy – Bachor (1860 m), dwa odcinki w Saminie, Gutowo. Na realizację modernizacji odcinków dróg rozpoczęliśmy już ogłaszanie przetargów. Chcemy zakończyć ich realizację do końca lipca.

- Jakie jeszcze inwestycje w nowo rozpoczętym roku będą realizowane?

- W pierwszej kolejności będziemy starać się zakończyć rozpoczęte inwestycje. Chodzi o przebudowę i rozbudowę gminnej oczyszczalni ścieków i budowę świetlicy w Bartniczce.  To duża i kosztowna inwestycja, ale niezbędna.  Koszt tej inwestycji zamknie się kwotą 3 360 000 złotych. To spore finansowe wyzwanie dla gminnego budżetu ale postaraliśmy się o dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 1 380 422 złotych. Prace postępują zgodnie z harmonogramem i zostaną zakończone zgodnie z planem do końca października. Praca oczyszczalni po zakończeniu prac, będzie oparta na oczyszczaniu ścieków na złożach biologicznych. Zgodnie z założeniami projektowymi, realizowana przebudowa oczyszczalni,  radykalnie usprawni przeróbkę osadów oraz ich odwodnienie i zagospodarowanie.

Na budowę świetlicy od podstaw w Bartniczce zdecydowaliśmy się, bo mieszkańcy nie mieli budynku użyteczności publicznej - własnej świetlicy wiejskiej. Budowa rozpoczęła się w październiku i prace postępują zgodnie z harmonogramem. Będzie to budynek parterowy bez podpiwniczenia i poddasza użytkowego, wolnostojący z dachem dwuspadowym. W budynku znajdzie się świetlica z zapleczem, sanitariaty oraz pomieszczenia gospodarcze. W świetlicy będzie także niezbędna w XXI wieku klimatyzacja. Koszt budowy świetlicy zamknie się kwotą 937 260 złotych. Zakończenie prac nastąpi 15 maja.

- To wszystko są duże i kosztowne modernizacje oraz inwestycje. Na co jeszcze mogą liczyć mieszkańcy?

- Nie zapominamy także o drobniejszych ale istotnych dla mieszkańców zadaniach. Zadbaliśmy w budżecie o środki na budowę chodników, kanalizacji i przyłączy wodociągowych. Będziemy także budować linie kablowe oświetlenia ulicznego w Jastrzębiu oraz Komorowie. Dla mieszkańców dbających o zdrowie przymierzamy się do budowy siłowni zewnętrznych w Gutowie, Łaszewie, Nowych Świerczynach i Radoszkach. Koszt tej inwestycji to ponad 176 tysięcy złotych. Na budowę siłowni  będziemy starali się pozyskać dofinansowanie z pieniędzy unijnych w kwocie 112 tysięcy. Planujemy także budowę placu zabaw „Maluch w Łaszewie. Koszt budowy to ponad 122 tysiące ale także staramy się o dofinansowanie w kwocie 59 tysięcy złotych. Kolejna inwestycją przygotowywana w tym roku jest budowa małej architektury poprzez utworzenie bazy ekologiczno – edukacyjnej w Jastrzębiu. Budowa będzie kosztować 154 tysiące. Także w tym przypadku liczymy na dofinansowanie w kwocie 131 tysięcy złotych. Nie zapominamy także o kulturalnych potrzebach mieszkańców. Dofinansowujemy wiele imprez kulturalnych i tradycyjnie już zaprosimy mieszkańców na naszą cykliczna imprezę plenerową „Święto miodu”.

Tekst i fot. (ever)

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama