Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 08:21
Reklama

Konfitura z pigwy 

Konfitura z pigwy 

Wyjątkowo ciepła w tym roku jesień wciąż przynosi nam dary pełne witamin i innych źródeł zdrowia. Do bardzo bogatych w prozdrowotne składniki z pewnością należą aromatyczne owoce pigwy. To cenne źródło białka, mają też wiele minerałów takich jak: wapń, żelazo, potas, magnez, fosfor, a także witamin z grupy C, B oraz A. Pigwa  działa przeciwzapalnie. Obniża poziom cholesterolu i  cukru we krwi. Wspomaga trawienie,  zapobiega chorobom żołądkowym, regeneruje wątrobę i wspomaga odchudzanie. Owoce pigwy nie nadają się do spożywania na surowo, ale w przetworach sprawdzą się doskonale.  Najbardziej wyczulone na smaki podniebienia zadowoli nie tylko nalewka z pigwy, czy sok z pigwy, bo to tylko niektóre z tych pysznych przepisów, które możemy przyrządzić osobiście w naszej kuchni.  Może być idealnym dodatkiem do pieczywa, ale również do herbaty i ciasta, a także do mięs.

Składniki:
- 1 kg owoców pigwy
- 1 szklanka wody
- 1,5 szklanki cukru ( może być trochę mniej)

Przygotowanie:
Pigwy umyć, obrać i pokroić na ósemki. Usunąć gniazda nasienne. W garnku zagotować wodę z cukrem. Zalać pigwę. Potrząsnąć naczyniem. Odstawić do następnego dnia i powtórzyć czynność: zlać sok, zagotować i znów zalać pigwę. Jeszcze raz odstawić. Trzeciego dnia zlać sok i go zagotować. Dodać pigwę i na małym ogniu gotować aż będą szkliste. Od czasu do czasu potrząsać garnkiem. Gdy owoce zmiękną, a syrop lekko zgęstnieje konfiturę  przełożyć do wyparzonych słoików. Słoiki zakręcić i ustawić w wysokim garnku wyłożonym na dnie ściereczką. Zalać wodą do 3/4 ich wysokości. Gotować na wolnym ogniu przez ok. 10 minut od zagotowania. Wyjąć ostrożnie z garnka i pozostawić do ostygnięcia. Podawać np. do herbaty.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama