Jesień to idealna pora na przetwory. Lasy w bieżącym roku obfitują w grzyby. Oprócz tego, że wielu z nas uwielbia je zbierać, to trzeba wiedzieć, że wbrew dotychczasowej wiedzy, grzyby zawierają witaminy, składniki mineralne i związki prozdrowotne. Ponieważ występują przez bardzo krótki okres, ich przetworzenie umożliwia znacznie dłuższe przechowywanie i pozwala cieszyć się ich smakiem praktycznie przez cały rok.
W naszych spiżarniach i zamrażarkach w kolejce do wykorzystania czekają marynowane, mrożone, suszone, czy kiszone grzyby.
Marynowane
najlepiej same kapelusze, to jedne z najpopularniejszych przetworów. Przygotowujemy je na wiele sposobów: w łagodnej zalewie octowej z marchewką lub z cebulką, z zielem angielskim i liściem laurowym, czy gorczycą. Są tacy, którzy do marynaty dodają wszystkie wspomniane składniki, a inni tylko niektóre. Po otwarciu słoika i odsączeniu będą doskonałym dodatkiem do mięs, koreczków, kanapek i sałatek. Niektóre gospodynie marynowane grzyby przed podaniem przelewają na sitku zimną, przegotowaną wodą, aby pozbyć się śluzu.
Kiszone
zyskują coraz większą popularność. Kiszonki są polecane szczególnie w okresie zimowym ponieważ wspierają odporność. Podobnie jest z kiszonymi grzybami. W porównaniu z marynowanymi są łagodniejsze w smaku i nie podrażniają żołądka, dlatego mogą je jeść nawet osoby z dolegliwościami żołądkowymi. Najczęściej kisi się rydze, opieńki i gąski. Kiszone grzyby, podobnie jak marynowane doskonale smakują same lub na kanapkach i w postaci sałatek oraz koreczków. Nadmiar kiszonego soku można wykorzystać do przygotowania zupy lub sosu.
Suszone
Jest to najprostszy a zarazem najbardziej czasochłonny sposób przetwarzania grzybów. Grzyby suszone na słońcu, w piekarniku lub w specjalnej suszarce dostarczą nam wielu kulinarnych doznań, poprawią aromat i smak niejednej potrawy. Gotowe suszone grzyby należy przechowywać w szczelnie zamykanych słojach lub pojemnikach, aby nie nabrały wilgoci i aby nie opanowały je mole spożywcze. Chcąc zmniejszyć ilość pojemników z suszonymi grzybami proponuję część lub wszystkie sproszkować w młynku, lub blenderem. Proszek nie tylko zajmuje mniej miejsca, ale również jest łatwiejszy i szybszy w gotowaniu. Suszone grzyby są doskonałe do przyrządzania zup i sosów. Można je dodawać również do farszu na naleśniki, krokiety czy pierogi. Poprawią smak sałatek, makaronów, czy kanapek, gdy oprószymy je proszkiem z suszonych grzybów.
Mrożone
W ujemnej temperaturze przechowuje się je około 6 miesięcy. Cały czas są smaczne i aromatyczne. Dodatkowo niska temperatura zapobiega utlenianiu się witamin. Z wyjątkiem rydzów, kurek i gąsek, grzyby przed mrożeniem wystarczy oczyścić, dowolnie pokroić i włożyć do worka. Z mrożonych grzybów możemy robić zupy sosy, dodawać do farszu itp. Rydze, kurki i gąski przed mrożeniem należy lekko obgotować.
Bulion grzybowy
przyda się podczas przygotowywania wieczerzy wigilijnej, jako baza do zupy grzybowej, lub jako dodatek, do barszczu. Najprościej można go przechować w zamrażalniku, w woreczku strunowym lub w plastikowym pojemniku. Można też pasteryzować, ale to jest o wiele dłuższy proces.
Napisz komentarz
Komentarze