Województwo kujawsko-pomorskie jest wśród liderów wykorzystania funduszy unijnych – wynika z zestawienia przygotowanego przez „Dziennik Gazetę Prawną” na podstawie źródeł rządowych. W pięćdziesiątce najlepszych są też Bydgoszcz i Toruń oraz marszałkowski Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju.
W rankingu uwzględniono wartość podpisanych do końca ubiegłego roku umów o dofinansowanie oraz związaną z tym wartość wsparcia ze wszystkich dostępnych w kraju programów operacyjnych. Pod uwagę brano zarówno programy regionalne, jak i zarządzane centralnie. Pięćdziesiątka najlepszych uzyskała dofinansowanie o łącznej wartości 86,5 mld złotych. To połowa całego zakontraktowanego już w kraju wsparcia.
Największą grupę wśród liderów stanowią samorządy, a także duże przedsiębiorstwa i administracja rządowa. Na czele rankingu usytuowały się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i PKP Polskie Linie Kolejowe. W czołówce znalazły się też Bank Gospodarstwa Krajowego i Europejski Bank Inwestycyjny, które przodują w wykorzystaniu pieniędzy regionalnych programów operacyjnych. Pieniądze w ich projektach to środki na pożyczki i poręczenia dla małych i średnich firm. Oba banki są m. in. beneficjentami naszego RPO – BGK wspiera mikroprzedsiębiorstwa, projekty badawczo-rozwojowe, przedsiębiorczość akademicką i zagraniczne kontakty biznesowe; EBI energetykę opartą o źródła odnawialne i przedsięwzięcia w dziedzinie efektywności energetycznej.
Województwo kujawsko-pomorskie znalazło się w zestawieniu na 23. miejscu – wśród samorządów regionalnych wyprzedziły nas jedynie Wielkopolska, Podkarpackie, Małopolska, Lubelskie i Podlaskie; za nami znalazły się m. in. Pomorskie, Śląskie i Łódzkie. Zdecydowało nie tylko zaangażowanie naszego RPO, ale też środki pozyskane z zarządzanego z Warszawy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
W „top 50” znalazły się też obie stolice naszego województwa, Bydgoszcz na 36., Toruń na 46. miejscu, oraz samorządowy wojewódzki Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju (miejsce 49.), utworzony z myślą o wdrażaniu instrumentów inżynierii finansowej, związanych przede wszystkim z wykorzystaniem unijnych środków pomocowych obecnej perspektywy.
(wind)
Napisz komentarz
Komentarze