Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 05:34
Reklama dotacje unijne dla firm

Malowany świat Wiesława Ochmana

Malowany świat Wiesława Ochmana

14 października brodniccy muzealnicy zapraszają na bardzo interesujące wydarzenie artystyczne, którego bohaterem będzie światowej sławy artysta, śpiewak operowy, malarz i kolekcjoner sztuki Wiesław Ochman. 

Wernisaż wystawy pn. “Malowany świat Wiesława Ochmana” odbędzie się o godz. 19.15 w Galerii Brama brodnickiego muzeum. Wernisaż poprzedzi spotkanie z mistrzem w sali wielkiej Pałacu Anny Wazówny zaplanowane na  godz. 18.00.

Wiesław Ochman przez całą karierę wokalną, czyli okres 39 lat, zaśpiewał w około 1800 spektaklach operowych, występował na 4 kontynentach, w ponad 30 państwach świata, w ponad 70 miastach, w ponad 100 liczących się instytucjach kultury, w tym: teatrach operowych, teatrach muzycznych, salach koncertowych, filharmoniach i ośrodkach festiwalowych. W swoim dorobku ma ponad 60 nagrań płytowych, w tym 9 płyt solistycznych. Od 2019 roku patron Festiwalu Wiesława Ochmana. Występował pod batutą wielkich mistrzów, m.in.: Herbert von Karajan, Karl Boehm, Leonard Bernstein, Nello Santi, James Levine, Claudio Abbado, Riccardo Muti, Rafael Kubelik oraz dyrygentów polskich, takich jak m.in.: Włodzimierz Ormicki, Witold Rowicki, Stefan Rachoń, Zdzisław Górzyński, Kazimierz Kord, Tadeusza Strugała, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk… Współpracował z najznakomitszymi reżyserami świata, m.in.: Franco Zefirelli, Erhard Fisher, August Everding, Goetz Friedrich, John Dexter, Petrica Ionesco, Evald Schorm, Gian Carlo Menotti, Jonathan Miller…
Występował z najwybitniejszymi śpiewakami świata, m.in.: Renata Scotto, Kiri te Kanawa, Montserrat Caballe, Gabriela Benackova, Nicolai Ghiaurov, Ruggerro Raimondi, Hans Sotin, Martti Talvela, Samuel Ramey, Kurt Moll, Dietrich Fischer-Dieskau, Peter Schreier…

Artysta w swoim dorobku posiada 7 spektakli w Operze Śląskiej: „Don Giovanni”, „Carewicz”, „Traviata”, „Eugeniusz Oniegin”, „Borys Godunow”, „Carmen”, „Straszny dwór”. W Teatrze Wielkim w Łodzi wyreżyserował „Eugeniusza Oniegina” Czajkowskiego, w Operze na Zamku w Szczecinie „Krainę uśmiechu” Lehara, dla Mazowieckiego Teatru Muzycznego stworzył „Zemstę nietoperza” Straussa – premiera odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie, a dla studentów Akademii Muzycznej w Katowicach wystawił: „Siostrę Angelikę” Pucciniego oraz „Straszny dwór” Moniuszki. Przy wszystkich produkcjach współpracował z tancerzem i choreografem Jarosławem Świtałą.
Przez 25 lat wraz z dr Henrykiem Wnukiem, mecenasem Janem Klisiakiem, dr Andrzejem Podoleskim, dr Marią Gajecką-Bożek, mgr Ewą Hojką, malarzem Janem Jończykiem, z prezydentami Zawiercia: Romanem Flakiem, Konradem Imielskim, Ryszardem Machem, Mirosławem Mazurem, Witoldem Grimem, a przede wszystkim z dyrektorem Andrzejem Daneckim, dr Czesławem Kaweckim i Jarosławem Świtałą organizowali wspólnie koncerty charytatywne „Wiesław Ochman i Jego Goście” na rzecz Fundacji „Auxilium”, która wspomaga finansowo Szpital Powiatowy w Zawierciu.

Wiesław Ochman – uczył się malarstwa w Liceum Plastycznym w Bolkowie. Swój warsztat szlifował u prof. Czesława Rzepińskiego. W swoim dorobku ma około 60 indywidualnych wystaw w kraju i za granicą. Podczas Wernisażu zatytułowanego „Malowany Świat Wiesława Ochmana” zaprezentowany zostanie przekrój ponad 50 prac artysty, obejmujących lata: od 80-tych do czasów obecnych. Będą to obrazy o tematyce polskiej oraz hiszpańskiej. W tych dwóch krajach bowiem Wiesław Ochman ma swoje pracownie. 

W trakcie wydarzenia będzie można spokojnie porozmawiać z Wiesławem Ochmanem, otrzymać autograf, czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Zapewne spotkanie z Wiesławem Ochmanem 
będzie pełne poczucia humoru oraz ciekawych wspomnień, a także refleksji dotyczących świata sztuki. Zapraszamy wszystkich miłośników malarstwa, opery, a przede wszystkim wielbicieli  Wiesława Ochmana na spotkanie ze światem, jaki tego dnia nam „namaluje”.

Opr. (v)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama