Zachęcamy do zapoznania się z pierwszym kompleksowym opracowaniem na temat przeszłości i współczesności naszego województwa. Książka „Dzieje regionu kujawsko-pomorskiego” pod redakcją Andrzeja Radzimińskiego to efekt pracy archeologów, historyków, historyków sztuki, biologów, geografów i kartografów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Publikacja jest jednym z pierwszych akcentów rozpoczynających się regionalnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ponad 600-stronicowe wydawnictwo jest kompendium wiedzy o regionie Kujaw i Pomorza. Pierwsza część dotyczy geografii województwa, opisuje jego geologię, hydrologię, surowce naturalne, gleby i klimat, szatę roślinną i świat zwierzęcy. W części poświęconej dziejom regionu prezentowane są wyniki badań nad przeszłością od czasów prehistorycznych do współczesnych. Omówiono w niej zagadnienia dotyczące struktur administracyjnych i kościelnych, dziejów politycznych i gospodarczych, kultury i demografii oraz szkolnictwa.
- Jestem pewien, że praca ta będzie nieodzowną pomocą dla nauczycieli, którzy przekazują najmłodszym pokoleniom wiedzę o regionie. Mam nadzieję, że zaintryguje również lokalnych patriotów, szukających informacji o swojej wsi, mieście, powiecie i województwie. Stanie się, po prostu, nieodzowną i ulubioną lekturą wszystkich mieszkańców województwa – napisał marszałek Piotr Całbecki we wstępie do opracowania.
Mecenasem wydawnictwa jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. W przygotowaniu publikacji uczestniczyło ponad 20 naukowców. Wydawcą jest Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa „Dom Organizatora”. Opracowanie można nabyć w księgarniach, w siedzibie wydawnictwa (Toruń, ul. Czerwona Droga 8) lub zamówić na stronie internetowej www.tnoik.com.pl (cena to 95 złotych).
Publikacja jest jednym z przedsięwzięć inaugurujących kujawsko-pomorskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zachęcamy wszystkich do udziału w przygotowywaniu regionalnego programu wydarzeń rocznicowych oraz uczestnictwa w przyszłorocznych obchodach. Propozycje wydarzeń można zgłaszać na adres [email protected] i pod nr telefonu 56 62 18 214.
(bd)
Napisz komentarz
Komentarze