Z burmistrzem Jarosławem Radaczem rozmawia Wiesława Kusztal
- Tradycyjnie już spotykam się z panem burmistrzem, aby porozmawiać jaki dla Brodnicy i jej mieszkańców był miniony rok. No właśnie jaki on był?
- Uważam, że rok 2017 był dobrym rokiem. Udało się zrealizować wszystkie zaplanowane inwestycje, które wynikały z potrzeb brodniczan. Podczas corocznych spotkań z mieszkańcami poszczególnych dzielnic, dowiadujemy się jakie w danej części miasta są potrzeby i staramy się je ująć w planach. Aby pokazać skalę zrealizowanych w mijającym roku inwestycji i przeznaczonych na nie pieniędzy muszę posłużyć się cyframi. W tym roku, podobnie jak wcześniej poprawialiśmy stan dróg i chodników. Przebudowaliśmy 14734,69 m kw. dróg, za kwotę 1659422,60 zł. W wielu punktach miasta przebudowywaliśmy chodniki, łącznie 4540,06 m kw., na co wydaliśmy 474254,58zł. Ponadto kilka ulic w mieście zyskało oświetlenie, za 139 185 zł. Wykonano także remont parkingu przy ulicy Wiejskiej (naprzeciwko szpitala). Inwestycja została w całości sfinansowana ze środków budżetowych.
- Co poza drogami i chodnikami zrobiono w mieście?
- Rozpoczęliśmy budowę wielofunkcyjnego boiska sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 przy ul. 3 Maja. Boisko o wymiarach 22 m x 42 m. będzie miało nawierzchnię z trawy syntetycznej na podłożu z kruszywa kamiennego. Na płycie będzie boisko do piłki ręcznej, tenisa i siatkówki a na obrzeżach wzdłuż jego dłuższych wymiarów usytuowane zostaną stojaki z tablicą do koszykówki. Zadanie planujemy zrealizować do 20 kwietnia tego roku.
Poza tym, rozpoczęliśmy budowę ścieżek rowerowych zgodnie z przyjętym przez Radę Miejską programem budowy ścieżek rowerowych w naszym mieście na lata 2017 - 2020. Wykonaliśmy kolejny etap budowy ścieżki pieszo-rowerowej od Ronda Toruńskiego do ulicy Cmentarnej w Brodnicy. Wspólnie ze Starostwem zbudowaliśmy ścieżkę pieszo-rowerową przy ul. Kolejowej. Mamy też opracowaną „Dokumentację projektowo- kosztorysową budowy ścieżki rowerowej oraz chodnika wzdłuż Alei Wędkarzy w Brodnicy” (odcinek od ul. Kościelnej do ul. Targowej).
Zakończyliśmy też prace związane z „Nadbudową budynku MOPS”: Rozbudowa była konieczna w związku z nowymi zadaniami, które realizuje Ośrodek
Do końca maja w Zespole Szkolno – Przedszkolnym Nr 3 przy ul. Nowej zostanie zamontowana winda zewnętrzna przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
Rozstrzygnięty został przetarg na kolejne termomodernizacje budynków użyteczności publicznej oraz przetarg na „Przebudowę i modernizację Stadionu Miejskiego OSiR w Brodnicy w zakresie infrastruktury lekkoatletycznej”. Realizacja tego zadania potrwa do końca lipca, a jej koszt wyniesie prawie 4,5 mln złotych.
Rozpoczniemy też inwestycję związaną z komunikacja miejską. Będziemy kupować nowe autobusy, przebudowywać przystanki. Oczywiście nadal będziemy za darmo jeździć miejską komunikacją. Także odpowiadając na potrzeby mieszkańców ul. Ustronie i Grażyny podjęliśmy stosowne działania w kierunku doprowadzenia tam gazu. Wykonawcą zlecenia będzie Bydgoski Zakład Gazowniczy.
- A co dla ducha?
- Sporo działo się w kulturze w naszych sztandarowych placówkach. Wystawy w Muzeum, spotkania w bibliotece i imprezy w BDK. Po raz pierwszy odbył się Festyn Małych Ojczyzn, jako wspólna inicjatywa gmin z powiatu brodnickiego. Celem tej imprezy była integracja mieszkańców naszych "Małych Ojczyzn" oraz prezentacja walorów turystycznych gmin i miasta.
Tradycyjnie odbyły się imprezy: Dni Miasta, Zakończenie Lata z firmą Vorverk, Jarmark Ekologiczny. Cieszą się one ogromnym powodzeniem nie tylko brodniczan. Poza tym, latem na rynku w ramach koncertów występowali artyści, reprezentujący różne gatunki muzyczne, których gorąco oklaskiwała publiczność
Cieszę się, że nasza młodzież włączyła się w organizację koncertów w ramach piątego już festiwalu Raap Reage Night, na który zjeżdżają do Brodnicy fani tej muzyki z całej Polski. Nie możemy też zapomnieć o sporcie. Odbywały się już cyklicznie,biegi przełajowe, triatlon w trochę zmienionej formie i MTB, impreza rowerowa, która tak jak i triathlon propagując zdrowy styl życia, pięknie promuje Brodnicę w Polsce i poza jej granicami.
- Wiele gmin w całej Polsce bało się reformy w systemie oświaty. Jak nasze miasto sobie poradziło z organizacją i z kosztami?
- Dziś jeszcze nie powiem jakie dokładnie ponieśliśmy koszty, bo nie mam sprawozdania z wykonania budżetu na 2018 rok, ale na pewno z tytułu dostosowania sieci szkół do wymogów reformy wydaliśmy sporo. W szkołach podstawowych powstały specjalistyczne gabinety fizyki, chemii, biologii, które musieliśmy wyposażyć w niezbędny sprzęt. Trzeba było dostosować całe zaplecze m.in. szatnie i sanitariaty. Na to też poszły pieniądze. Ale mimo kosztów jakie ponieśliśmy, jestem dumny, że przy wydatnej pomocy i zaangażowaniu nauczycieli, dyrekcji szkół, rodziców, a także samych uczniów udało się tę trudną dla samorządów i pracowników oświaty reformę przeprowadzić. W Brodnicy uratowaliśmy wszystkie etaty nauczycieli i administracji szkolnej. Niestety, nie wszyscy uczący mają etaty w swoich jednostkach macierzystych. Zdarzają się takie niekomfortowe sytuacje, że pracują nawet w trzech szkołach. I to jest moje zmartwienie.
- Tradycyjnie zaczęliśmy rozmowę i tradycyjnie chciałabym ją zakończyć. Czego pan burmistrz życzy mieszkańcom Brodnicy na 2018 rok?
- Przede wszystkim życzę zdrowia, wzajemnego zrozumienia i zgody, której nam wszystkim tak bardzo brakuje. Jak będzie zgoda, wzajemny szacunek i zrozumienie więcej dobrego zrobimy dla siebie i innych.
- Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Wiesława Kusztal
Napisz komentarz
Komentarze