Dzisiaj podaję przepis na jedną z wersji pierogów ukraińskich, jakie przygotowywała moja Babcia. Ja zarówno ciasto, jak i farsz robię trochę inaczej, ale efekt jest zbliżony do tych jakimi zajadałam się w dzieciństwie. Dawne dzieje, a smak wciąż pozostaje w pamięci.
Składniki:
farsz :
- 350 g ugotowanych ziemniaków
- 300 g dobrego niekwaśnego białego sera, twarogu
- 350 g wędzonego boczku, lub 200 g dobrze uwędzonej słoniny
- 2 -3 duże cebule
- sól do smaku
- ok. 2 łyżeczek pieprzu młotkowanego, lub grubo zmielonego
Ciasto :
- 500 g mąki pszennej typ 450 + do podsypywania
- ok. 300 ml gorącej wody
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżki oleju, lub stopionego masła
Dodatkowo do okraszenia:
- 1 cebula, lub kawałek boczku, lub słoniny
Sposób przygotowania:
Farsz :
Ugotowane ziemniaki (miałam z poprzedniego dnia) zmielić w maszynce do mięsa na drobnym sitku, lub przepuścić przez praskę. Dodać rozdrobniony ser. Niektórzy mielą ser razem z twarogiem. Ja tak nie robię. Boczek, lub słoninę pokroić w najdrobniejszą kostkę i podsmażyć na wolnym ogniu na patelni a potem wyłowić go z wytopionego tłuszczu i dodać do zmielonego sera i ziemniaków. Na tłuszczu z boczku, czy słoniny podsmażyć pokrojoną w drobną kostkę cebulę, tę do farszu i tę dodatkową. Większą część wrzucić do miski a część można zostawić do okraszenia pierogów. Ja pierogi okraszam skwarkami ze świeżej słoniny. Składniki farszu doprawić i wymieszać.
Ciasto :
Do miski wsypać mąkę, dodać sól i olej oraz wlać wodę i widelcem wymieszać składniki. Następnie wyłożyć ciasto na stolnicę lub blat i wyrobić elastyczne i gładkie ciasto. Ciasto podzielić na 3, 4 części. Przykryć przed wałkowaniem. Po jednej części rozwałkowywać na dość cienki placek i wycinać np. szklanką kółka. Na środek krążka nakładać łyżeczką moczoną w zimnej wodzie (farsz ma kleistą konsystencję i to ułatwi nakładanie go na krążki) i zlepiać pierogi.
Gotowe pierogi układać na ściereczce i zakrywać aby nie wysychały. Pierogi gotować w osolonej wrzącej wodzie około 3-4 minuty od wypłynięcia a potem wyjmować łyżką cedzakową na natłuszczone półmiski lub talerze. Pierogi podawać z podsmażoną cebulką, lub ze skwarkami lub wymieszanymi skwarkami z cebulką i np. surówką z kiszonej kapusty.
Napisz komentarz
Komentarze