Nadal przypominamy, ostrzegamy, prosimy o refleksję. Nigdy nie jest za późno!
Grzegorz Hajdarowicz, właściciel dziennika „Rzeczpospolita”: - Wzrasta świadomość tego, że debatę publiczną można prowadzić tylko z udziałem niezależnych mediów, niepodatnych na naciski. I mam nadzieję, że ta sprawa oraz przesilenie z TVN uświadomią ludziom, jakie to ważne.
Bix Aliu, chargé d’affaires ambasady USA w Polsce: - Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji.
Papież Franciszek: - Z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić (...)jest to opcja etyczna, bo stawką jest zdrowie, własne życie, a także życie innych...
Św. Jan Paweł II: - Wolność jest tylko wówczas gdy Naród tworzy jedność, a lud w nim żyjący czuje się włodarzem, a nie zaś niewolnikiem garstki opętanych.
Petr Pithart, czeski polityk, prawnik, politolog: - Jesteśmy niczym przysłowiowe oliwki, zgniatane z jednej strony przez strach, a z drugiej przez nadzieję. Oby to parcie wycisnęło z nas (…) wszystko to, co najlepsze: aktywne, świadome i kreatywne społeczeństwo obywatelskie, które swą werwą odsunie państwo na drugi plan, żeby to, kto stoi na jego czele nie miało tak ogromnego znaczenia. Aby można było przeżyć to, że kieruje nim jakiś postrzelony cymbał, tępy mięśniak, zdzieciniały płetwonurek, brutalny zamordysta czy łajdacki miliarder – skoro tak często wybieramy niemal na oślep. o. Leon Knabit, benedyktyn, publicysta: - Radość życia jeszcze nikomu nie zaszkodziła.
Seneka, filozof rzymski, poeta: - Niewdzięczny jest, kto niechętnie zaciąga dług wdzięczności.
Prof. dr Wojciech Sadurski, prawnik, filozof, politolog University Sydney: - Musimy morderców demokracji w Polsce zatrzymać za wszelką cenę.
Stanisław Mancewicz, publicysta: - Pamiętajmy i wbijmy sobie to głów raz na zawsze, że w Polsce nie ma niczego oczywistego, począwszy od rozumienia prawa grawitacji, prawa karnego i administracyjnego, poprzez zasady termodynamiki, na pojmowaniu tego, co jest czyste i wysprzątane kończąc.
Kazik Staszewski, twórca zespołu „Kult”, w jednej z piosenek: - Prawo silniejszego panuje w naszym mieście, na mojej twarzy znać nieprzespane noce, dawaj łobuzie moje pieniądze, wydawca jest złodziejem, mój wydawca jest złodziejem...
Klaus Bachmann, piszący po polsku i niemiecku niemiecki pisarz i publicysta: - Im mniej obóz Zjednoczonej Prawicy może, tym ostrzejsze stają się wypowiedzi polityków, włącznie z ministrem Czarnkiem i samym premierem. Jest w tym głęboka logika, choć ani piękna, ani użyteczności nie ma.
Swietłana Aleksijewicz, pisarka białoruska, noblistka: - Spotkałam się z Angelą Merkel, jej doradcami i zobaczyłam, jak poważnie podchodzą oni do zagrożeń współczesnego świata, jak umiejętnie odczytują to, co nadchodzi. Brakuje takiego myślenia na Białorusi i w Polsce.
Magdalena Budziszewska, psycholożka, Uniwersytet Warszawski: - Tracimy dom, miejsce do życia. Dlatego tak ciężkie są straty blisko nas – lasu, łąki za płotem, niedaleko stawu. Jesteśmy świadkami, jak nasz świat ubożeje.
Dr hab. Mirosław Szumiło, pracownik IPN i ekspert MEN w sprawie podręczników: - Anglików zgubiła poprawność polityczna. Do serii rzutów karnych wystawili aż trzech czarnoskórych zawodników, z których żaden nie strzelił...
Monteskiusz, francuski filozof, prawnik, wolnomularz i pisarz doby Oświecenia: - Kiedy w jednej i tej samej osobie lub w jednym i tym samym ciele władza prawodawcza zespolona jest z wykonawczą, nie ma wolności.[...] nie ma również wolności, jeśli władza sędziowska nie jest oddzielona od prawodawczej i wykonawczej.
Nawojka Cieślińska-Lobkowicz, historyk i krytyk sztuki, ekspert w sprawach restytucji dzieł sztuki: - Jako kraj jesteśmy coraz większym chamem. Domagamy się kasy i rekompensat za wszystko, coraz ordynarniej manipulujemy tragedią wojny i okupacji w Polsce. Chełpimy się wielkością poniesionych ofiar i strat, żądamy od Niemiec coraz wyższych reparacji. Zarazem od 30 lat uchylamy się od odpowiedzialności za ciążące na państwie i nierozwiązane od dekad kwestie.
Prof. dr Marcin Matczak, teoretyk i filozof prawa, Uniwersytet Warszawski: - Łamanie konstytucji i niszczenie praworządności zawsze kończy się łamaniem i niszczeniem konkretnego człowieka. Tak jest dzisiaj w Polsce. Zmiany instytucjonalne nie przynoszą żadnej systemowej poprawy, ale służą coraz częściej nękaniu konkretnych ludzi.
Oprac. (bd)
Napisz komentarz
Komentarze