Polędwiczka jest to jeden z najcenniejszych gatunków mięsa wieprzowego. Znajduje się w części tylnej, przy schabie, półtuszy wieprzowej. Zastosowanie tego rodzaju mięsa w kuchni jest bardzo szerokie. Z polędwiczek wieprzowych można przygotować delikatne dania dla osób na diecie, sportowców i dla smakoszy pysznego jedzenia. Polędwica wieprzowa jest bardzo delikatna. Można ją dusić, smażyć albo piec. Podawać z owocami, warzywami, serem pleśniowym, kaszami, makaronami, ziemniakami purre itp. Doskonale smakuje również w asyście sosów np. pomidorowego śmietanowego, musztardowego, grzybowego, pieprzowego czy orzechowego.
Składniki
- 1 polędwica wieprzowa ok. 450 g
- 1/4 szklanki białego wytrawnego wina lub brandy, ale niekoniecznie
- 1/2 słoika suszonych pomidorów
- 1 szklanka wody
- ok. 2 - 3 łyżek sosu sojowego
- 1/3 łyżeczki pieprzu cayenne lub ostrej papryki
- ½ szklanki śmietanki kremówki
- natka pietruszki
- łyżka suszonej papryki
Przygotowanie:
Paprykę suszoną namoczyć w wodzie, którą potem dodamy do duszenia miesa. Polędwicę opłukać i osuszyć, odciąć białą błonę na boku. Suszone pomidory pokroić na mniejsze kawałki, włożyć do małego garnka, wlać alkohol i zagotować. Po minucie gotowania odstawić z ognia. Rozgrzać dużą patelnię z pokrywą lub rondel z grubym dnem. Wlać 2 łyżki oleju z suszonych pomidorów, lub zwykłego. Gdy olej będzie już gorący ułożyć mięso i dokładnie obsmażyć z każdej strony przez ok. 2 - 3 minuty na złoty kolor. W międzyczasie doprawić solą morską (niezbyt dużo, bo sos sojowy jest słony) oraz pieprzem. Wlać gorącą wodę i sos sojowy, dodać pieprz cayenne. Przykryć i zagotować. Gotować pod przykryciem, na wolnym ogniu przez ok. 10 minut, do miękkości mięsa, w tym czasie 1 - 2 razy mięso przewrócić. Zdjąć pokrywę, dodać suszone pomidory wraz z płynem z gotowania i wymieszać. Zagotować przez chwilę. Wyjąć mięso. Przykryć, aby nie stygło. Do sosu dodać śmietankę, wymieszać i zagotować. Mięso pokroić w skośne plastry. Można na chwile włożyć do sosu w garnku, ale niekoniecznie. Ja robię różnie. Raz wykładam na talerz i polewam sosem, innym razem wkładam do garnka, aby mięso wchłonęło smak sosu. Po odstawieniu z ognia posypać posiekaną natką pietruszki. Tak przygotowane mięso świetnie smakuje z kładzionymi kluskami, lub kopytkami, albo śląskimi kluskami.
Moja rada: przed smażeniem mięso można pokroić ukośnie na ok.2 cm plasterki. Proces duszenia znacznie się skróci. Trzeba uważać, aby nie dusić zbyt długo i w wysokiej temperaturze, bo mięso będzie twarde. Polędwiczka w środku ma pozostać lekko różowa.
(wik)
Napisz komentarz
Komentarze