Hodowla pszczół w mieście i zakładanie pasiek na dachach były jednym z tematów konferencji szkoleniowej „Pszczelarstwo i gospodarka pasieczna szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego”, którą zorganizowano w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.
- Pszczoły w miastach czują się bardzo dobrze – wiemy o tym, bo od ubiegłego roku wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Toruniu z powodzeniem prowadzimy pasiekę na dachu Urzędu Marszałkowskiego. Wiemy też, że miód wyprodukowany przez nasze pszczoły jest czysty, zdrowy i bezpieczny – powiedział marszałek Piotr Całbecki.
Ule w centrach europejskich miast pojawiają się coraz częściej. Także i w Polsce od kilku lat zwiększa się ilość pasiek na obiektach miejskich. Pojawiają się na budynkach hotelowych, restauracyjnych, i instytucjach publicznych - oczywiście w odpowiedniej odległości od ludzi, by owady nie były niepokojone. Pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego składa się z pięciu uli, każdy zasiedlony jest przez około 35 tysięcy pszczół. W Toruniu hodowlę pszczół prowadzi także Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przy ulicy Żwirki i Wigury. Jakie preferencje dla pszczół znajdziemy w Brodnicy? Może na wieży zamkowej?
(bd)
Napisz komentarz
Komentarze