Papryka to w tej chwili całoroczne warzywo, ale nic nie zastąpi smaku i soczystości tej jesiennej dojrzewającej u nas. Dostępność i wybór warzyw daje nam mnóstwo możliwości do przygotowania różnorodnego domowego i zdrowego menu. Ja dziś proponuję paprykę zamiast ziemniaków czy klusek do drugiego dania. Ten dodatek będzie miłym i pysznym zaskoczeniem, bo papryki tak przygotowane są delikatne i bardzo aromatyczne, a sos pomidorowy, w którym się gotują jest doskonały.
Składniki
- 6-8 słodkiej czerwonej papryki
- 2-3 cebule
- 15-20 dag ryżu
- ok.1/2 litra warzyw ( marchewka, cukinia, groszek itp.)
- 1 jajko
- ząbek czosnku
- tłuszcz do podsmażenia cebuli i warzyw
- sól, pieprz
- majeranek, bazylia
- natka pietruszki
Sos:
- słoik ok. 3/4 litra domowego lub kupionego przecieru pomidorowego
- łyżka tłuszczu
- ok. 1 szklanki rosołu lub bulionu warzywnego
- ząbek czosnku
- 1 mała cebula
- sól, cukier
Przygotowanie:
można zacząć od sosu. Podsmażyć na tłuszczu cebulę, dodać czosnek zmiażdżony i razem delikatnie podsmażyć. Rozprowadzić przecierem pomidorowym i rosołem, zagotować. Dodać do smaku sól, cukier. Jak trzeba dodać sok z cytryny.
Paprykę opłukać, ściąć górę, zachować, wydrążyć. Ryż ugotować na pół miękko. Cebulę obrać, posiekać i zrumienić na tłuszczu, dodać uprzednio pokrojone w drobną kostkę warzywa i chwilę podsmażyć. Wymieszać dokładnie ryż, jajko, cebulę, przyprawy, warzywa, dodać jedną łyżkę siekanej zielonej pietruszki. Wydrążone strąki papryki wewnątrz delikatnie osolić, napełnić nadzieniem, ułożyć ciasno w rondlu, zalać sosem pomidorowym (do 3/4 wysokości papryki), przykryć odkrojoną częścią papryki. Całość na niewielkim ogniu gotować do miękkości. W razie potrzeby dolać więcej sosu lub gdy sos zgęstnieje, dolać rosół lub wodę. Podawać z sosem, posypane posiekaną natką.
Moja rada:
ja do sosu dodaję listek laurowy i kilka ziaren ziela angielskiego. Dla zwiększenia kaloryczności dania z tak przyrządzoną papryką można podawać panierowane mięso drobiowe.
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze