Mimo, że trwa sezon na leśne grzyby, to nie wszyscy je zbierają. Powody dla których nie jadamy, czy nie zbieramy grzybów w lesie mogą być różne. Ale nie ma się co przejmować. Zawsze można skorzystać z pieczarek, które są jednymi z najczęściej uprawianych grzybów na świecie i które już dawno opanowały nasze kuchnie. Najbardziej popularne są pieczarki białe o bardzo jasnych kapeluszach oraz brązowa pieczarka portobello, ma dużo ciemniejszy kolor, intensywny smak i jest bardziej mięsista od tradycyjnej odmiany. Białe pieczarki rosną też dziko np. w moim ogrodzie, ale nigdy jednocześnie nie wyrasta ich wiele, najwyżej 2-3 sztuki.
Pieczarki wykorzystuje się najczęściej jako dodatek zup, sosów, farszów, zapiekanek, a także na surowo do t sałatek. Pieczarki o większych kapeluszach idealnie nadają się do nadziewania kaszami, warzywami i mięsem.
Składniki
- 15 pieczarek średniej wielkości
- 1/2 kg mięsa mielonego wieprzowego
- 1 jajko
- 2 ząbki czosnku
- 1 mała cebula
- 1 łyżeczka majeranku
- 125 g tłuszczu do smażenia
- sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Pieczarki wycieramy ściereczką, lub myjemy i osuszamy ręcznikiem. Usuwamy nóżki, lekko solimy. Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na patelni z odrobiną tłuszczu. Mięso mielone dokładnie wyrabiamy z podsmażoną cebulką, wyciśniętymi ząbkami czosnku, jajkiem, majerankiem, solą i pieprzem. Mięso musi być dosyć ścisłe, więc jeśli jest zbyt luźne, dosypujemy 1-2 łyżki bułki tartej. Z mięsa formujemy kulki i wkładamy do pieczarek i delikatnie upychamy tak, aby mięso wypełniało całe wnętrze po usuniętych nóżkach. Można pieczarkę od strony farszu obtoczyć tartą bułką, ale nie koniecznie. Nadziewane pieczarki smażymy na gorącym tłuszczu w pierwszej kolejności od strony kapeluszy, a kiedy już podpieką się na złoty kolor, wówczas obracamy i smażymy od strony mięsa mielonego.
Podajemy na gorąco np. z purre ziemniaczanym i sezonową surówką.
(wik)
Napisz komentarz
Komentarze