Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 05:23
Reklama dotacje rpo

Okrągła rocznica

Okrągła rocznica

Jubileusz dziesięciolecia Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego, podczas walnego zgromadzenia członków i sympatyków, uczczono na zamku w Golubiu-Dobrzyniu. .

Każda kraina, miasto i każda wieś mają swoją opowieść. Odkrywanie i upamiętnianie   historii małych ojczyzn i jej mieszkańców,  a także ciągła praca nad jej rozwojem, to główny cel  Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego i jego twórcy profesora zwyczajnego dr hab. Mirosława Krajewskiego. Granice małej ojczyzny to miejsce nadzwyczajnych  doświadczeń, przeżyć osobistych, to kształtowanie się życiorysów każdego z nas. To świat z którym scala się nasze życie i z którym niejednokrotnie wiąże silna więź emocjonalna. Przeszłość to dziś, a kultywowanie tradycji i historii, to nasza przyszłość. Te prawdy pomaga nam przyswajać i utrwalać Dobrzyńskie Towarzystwo Naukowe.

Minione zdarzenia, historie miejsc i ludzi, które zapadły w pamięć piewców  Ziemi Dobrzyńskiej zapisały się na kartach dziejów, na starych fotografiach, pocztówkach, pożółkłych stronicach pamiętników i miejscowych gazet. Dziś ożywają legendy, rodzinne wspominki, tragiczne, albo radosne opowiadania, stanowiące ogromną część zbioru, wizerunku  miejsc i osób, ocalonych od zapomnienia. Dobrzyńskie Towarzystwo Naukowe, jego członkowie i sympatycy od 10 lat,  upamiętniają wydarzenia i postaci, które wyryły swoje piętno na tej Ziemi.

Na jubileusz dziesięciolecia przybyli członkowie i sympatycy z całej Polski, w tym także przedstawiciele znanych dobrzyńskich rodów. Tę rocznicę wzbogacił wydany w pełnym kolorze X tom "Rocznika Dobrzyńskiego", który zamyka dorobek, punktowanego przez MNiSW, periodyku. W tych opasłych tomach, w których autorami tekstów było ponad 100 osób,  zawarte są emocjonalne  doświadczenia i krajobrazy zapamiętane, czy zasłyszane w latach dzieciństwa. O wadze tych wspomnień świadczy przywoływanie ich w pamięci  w życiu dorosłym, jak i chęć dzielenia się z innymi. To dziedzictwo na całe życie i jeden z ważniejszych wyznaczników tożsamości kulturowej. DTN, pod wodzą profesora, któremu podczas jubileuszu, po raz kolejny powierzono funkcję przewodniczącego, z olbrzymią pieczołowitością dba o ocalenie od zapomnienia historii i tradycji tych ziem. W trakcie uroczystości, poza kolejnym tomem RD każdy z uczestników otrzymał w prezencie nowe dziecko wydawnicze profesora zwyczajnego dr hab. Mirosława Krajewskiego "Myśli dla siebie". Ponadto Zgromadzenie przyjęło uchwałę w sprawie nowego wizerunku herbu Ziemi Dobrzyńskiej oraz flagi tej Ziemi. Do grona dziewięciu honorowych członków towarzystwa naukowego dołączył także jego dotychczasowy wiceprezes i poseł na Sejm, Jan Krzysztof Ardanowski. Jubileuszowe spotkanie w części oficjalnej zakończyło się podziękowaniami i gratulacjami dla profesora zwyczajnego dr hab. Krajewskiego. Świętowania ciąg dalszy odbywał się w zamkowej  restauracji przy wspólnym obiedzie i okolicznościowym torcie udekorowanym pysznym kremowym herbem Ziemi Dobrzyńskiej w roli głównej.

Tekst i fot. Wiesława Kusztal


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklamadotacje rpo
Reklama