Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 20:44
Reklama dotacje rpo

Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami

To jedno z tych dań, bez których wigilijna wieczerza nie może zaistnieć. Poradniki kulinarne podają różne przepisy na ciasto i farsz, ale ja preferuję takie jak robiła moja babcia, moja mama i ja. Tradycyjne. Bez wątpienia są pyszne i zawsze wszystkim smakują. Sekretem jest idealne ciasto i doskonale doprawiony farsz.

 

Ciasto pierogowe:

- 4 szklanki mąki

- sól do smaku

- łyżka oleju

- około 2 szklanek ciepłej wody

 

Farsz:

- 2 garście suszonych grzybów

- 1 kg kiszonej kapusty z marchewką

- sól i pieprz

- 3 łyżki oleju

- 3 cebule

- jajko - opcjonalnie

 

Do podania:

- 3 cebule

- kilka łyżek oleju roślinnego, lub klarowanego masła

Przygotowanie:

Grzyby opłukać, zalać zimną wodą i odstawić na kilka godzin lub na całą noc. Następnego dnia zagotować i gotować na wolnym ogniu, aż będą miękkie. Pod koniec gotowania doprawić solą i pieprzem. Kapustę jeśli jest zbyt kwaśna opłukać i wycisnąć. Na patelni zeszklić cebulę, dodać kapustę i dusić do miękkości z dodatkiem soli. Grzyby odcedzić, zachowując wywar (wykorzystać np. jako płyn do duszenia kapusty, lub do zupy grzybowej). Chwilę poddusić razem z kapustą. Następnie dobrze odcisnąć i zmielić w maszynce do mięsa o bardzo dużych oczkach. Jeśli nie mamy maszynki, grzyby i warzywa można też drobno posiekać na desce. Farsz dobrze wyrobić, łącząc wszystkie składniki, doprawić solą i pieprzem. Do farszu można dodać rozbełtane jajko.

Ciasto

Mąkę przesiać na stolnicę, zrobić w niej wgłębienie, dodać sól i olej. Stopniowo dodając ciepłą wodę wyrabiać ciasto, zagarniając mąkę do środka wgłębienia. Ciasto wyrabiać aż będzie miękkie i elastyczne, przez około 15 minut. Przykryć ściereczką. Ciasto podzielić na 4 części, kolejno rozwałkowywać na niezbyt grube placki. Małą szklanką wycinać kółeczka, na środek nakładać farsz, składać na pół i zlepiać brzegi w dowolnym stylu. Na jeden placuszek na środku kładziemy farsz, na wierzch kładziemy następny placuszek i dookoła zlepiamy. Można ciasto pokroić w kwadraty, po nałożeniu farszu sklejać na trójkąty itp. Nastawić wodę w garnku na gotowanie, posolić. Partiami wkładać pierogi i gotować ok. 2-4 min. od wypłynięcia na powierzchnię wody. Czas gotowania zależy od wielkości pierogów. Można sprawdzić czy pierogi są już miękkie, odławiając jednego na łyżkę cedzakową i dotykając palcem, lub przekrawając. Pierogi nie mogą być rozgotowane. Podawać ze smażoną na oleju pokrojoną cebulą.

Moja rada: do farszu, do gotowania z kiszoną można dodać poszatkowaną kapustę świeżą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklamadotacje rpo
Reklama