Mimo że sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnorodnych słoików i puszek z przetworami z owoców i warzyw, i kuszą nas kolorowymi naklejkami, ja zachęcam do przygotowywania zapasów własnoręcznie. Wczesną jesienią świeże owoce i warzywa mamy na wyciągnięcie ręki. Zerwiemy je w swoich lub zaprzyjaźnionych warzywnikach i sadach, albo kupimy na targowiskach. Jest kilka sposobów na zatrzymanie lata w owocach, warzywach, czy ziołach. Podobno wśród gospodyń najpopularniejsze w ostatnim czasie stało się mrożenie. Dopiero na drugim miejscu jest pasteryzowanie i suszenie. Jednak ja dziś zajmę się pasteryzowaniem, które w kuchniach naszych babć i mam wiodło prym. Dzięki tej metodzie giną bakterie i grzyby, co pozwala na dłuższe przechowywanie zbiorów. Z myślą o aromatycznych zupach i sosach zajmę się przygotowaniem przetworów z pomidorów.
Od razu informuję, że przeważnie nie ściągam skóry z pomidorów, gdyż uważam, że skórka daje aromat i witaminy.
Składniki:
- 3 kg dojrzałych pomidorów
- 7-9 słoików z zakrętkami o poj. ok. 400 ml.
- kilka listków świeżej bazylii - niekoniecznie
Przygotowanie:
Słoiki i zakrętki po dokładnym umyciu wyparzam w zmywarce, albo w garnku z wrzątkiem , czy w piekarniku z parą. Pomidory dokładnie myję, kroję na ćwiartki, jeśli są duże, to kroję na mniejsze części i jeśli są, to usuwam twarde rdzenie. Pokrojone pomidory układam w słoikach dociskając łyżką, aż puszczą sok, który całkowicie zakryje kawałki pomidorów. Zostawiam około 2 cm od brzegu słoika. Na wierzch kładę 2-3 listki bazylii. Zakręcam słoiki.
Wstawiam słoiki do gara z wodą, sięgającą do wysokości ok. ¾ słoików. Do zagotowania daję mocny gaz, potem zmniejszam do średniego i pasteryzuję słoiki ok. 20-25 min. Słoiki można zostawić w garnku, lub wyjąć do ostudzenia. Opisać podając datę. Gotowe. Wynieść do spiżarni.
Napisz komentarz
Komentarze