Prawo i Sprawiedliwość ma swoje grono sympatyków, którzy ową sympatię przekazują przy urnach wyborczych, decydując – w dużym stopniu – o składzie parlamentu polskiego, europejskiego, lokalnego samorządu, o wyborze prezydenta RP, prezydentów i burmistrzów miast, wójtów. Głosują mimo wszystko, nie czują się oszukani? Wprowadzeni w błąd?
Za łamaniem Konstytucji
Jako pierwszy sygnał dał składający przysięgę w polskim parlamencie dr Andrzej Duda, prawnik z wykształcenia, którego sympatycy PiS wybrali na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Według „Newsweeka” podczas dokonywania zmian w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa, a także podczas prac nad ustawą o ustroju sądów powszechnych PiS i Andrzej Duda złamali co najmniej 13 artykułów Konstytucji, niektóre wielokrotnie – taką ocenę wyraża senacki zespół ds. monitorowania praworządności. – Do wyborów parlamentarnych w 2019 r. przedstawimy „Białą księgę” wszystkich naruszeń prawa przez rządzących – mówi reporterowi „Newsweeka” jeden z członków zespołu, senator PO Bogdan Klich. Co się w niej znajdzie? Na pewno 13 poniższych artykułów. Warto je tutaj nawet obszernie zacytować. Konkrety podaje Marta Szymczyk z „Newsweeka”.
Konkretnie
1.Nieusuwalność sędziów
Co mówi Konstytucja?
Art. 180 ust. 1: „Sędziowie są nieusuwalni”.
Co robi PiS? PiS usunął 40 proc. składu sędziów Sądu Najwyższego.
2.Niezawisłość sędziowska i niezależność Sądów i Trybunałów
Co mówi Konstytucja?
Art. 178 ust. 1: „Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom”.
Art. 173. „Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz”.
Co robi PiS? PiS stworzył system, w którym sądownictwo jest zależne od polityków. Po pierwsze to politycy PiS nielegalnie wybrali Krajową Radę Sądownictwa, która według Konstytucji „stoi na straży niezawisłości sądów”. Po drugie to politycy PiS obsadzili Izbę Dyscyplinarną w Sądzie Najwyższym osobami, którzy nie mają nawet wykształcenia prawniczego. A przecież to oni będą decydować o losach sędziów, prokuratorów czy adwokatów. Po trzecie to minister Zbigniew Ziobro steruje sądami powszechnymi poprzez prezesów i dyrektorów, których swobodnie zwalnia i mianuje mimo, że urząd prezesa sądu jest kadencyjny.
3. I Prezes Sądu Najwyższego
Co mówi Konstytucja?
Art. 183 ust. 3: Kadencja I Prezesa Sądu Najwyższego trwa 6 lat
Co robi PiS? PiS usuwa I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf po 4 latach jej kadencji.
4.Krajowa Rada Sądownictwa
Co mówi Konstytucja?
Art. 187 ust. 1: W Krajowej Radzie Sądownictwa jest 15 miejsc dla przedstawicieli sędziów.
Co robi PiS? Wszystkich 15 „przedstawicieli sędziów” obsadzono ludźmi wybranymi przez posłów PiS, a zatem nie ma wśród nich przedstawicieli sędziów.
5. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego
Co mówi Konstytucja?
Art. 190 ust. 1: „Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne”.
Co robi PiS? Rząd PiS uznał niekorzystne dla siebie orzeczenia TK za nieistniejące.
6.Publikacja orzeczeń TK
Co mówi Konstytucja?
Art. 190 ust. 2: Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym.
Co robi PiS? Rząd PiS przez ponad 2 lata nie publikował trzech kluczowych, niekorzystnych dla siebie orzeczeń TK a potem opublikował je jako niewiążące i mające jedynie wartość historyczną.
7.Prawo łaski prezydenta RP
Co mówi Konstytucja?
Art.42 ust 3: Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.
Co robi PiS? Prezydent Duda „ułaskawił” (ułaskawienie to darowanie kary winnemu) Mariusza Kamińskiego, choć wyrok w jego sprawach był nieprawomocny a sam Kamiński odwołał się do Sądu Apelacyjnego. Jak powiedział Duda, swoim „ułaskawieniem” zwolnił sądy z obowiązku osądzenia sprawy, a tym samym uczynił się sędzią.
8.Głosowanie nad budżetem na 2017 r.
Co mówi Konstytucja?
Art. 120: Sejm uchwala ustawy zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Co robi PiS? PiS przegłosował Budżet Państwa na 2017 r. odciąwszy opozycji dostęp do sali i bez wymaganej połowy posłów obecnych na sali.
9.Sędziowie TK
Co mówi Konstytucja?
Art.194 ust 1: Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą.
Co robi PiS? PiS wybrał do Trybunału Konstytucyjnego Julię Przyłębską, która posiada jedynie tytuł magistra prawa, egzamin sędziowski zdała „dostatecznie” a w 2001r. została oceniona przez zgromadzenie sędziów poznańskich za osobę „nie nadającą się do orzekania”. Obecnie Julia Przyłębska tytułuje się Prezesem Trybunału Konstytucyjnego.
10.Prezydent RP
Co mówi Konstytucja?
Art. 126 ust. 2: Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji.
Co robi PiS? Prezydent Andrzej Duda bezzwłocznie podpisywał ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i sądach mimo, że wszystkie zostały ocenione jako niekonstytucyjne przez służby prawne Sejmu i Senatu. Zgodnie z Konstytucją mógł te ustawy zawetować lub odesłać do Trybunału.
11.Kadencja sędziów TK
Co mówi Konstytucja?
Art. 194 ust. 1: Sędziów Trybunału Konstytucyjnego na 9-letnią kadencję wybiera Sejm.
Co robi PiS? Mimo orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie PiS nie uznał wyboru 3 sędziów prawidłowo wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji i na ich miejsce wybrał swoich sędziów.
12.Demokratyczne państwo prawa
Co mówi Konstytucja?
Art.2: Rzeczypospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym a wszyscy obywatele są równi wobec prawa.
Co robi PiS? Artykuł naruszony w ustawach o Trybunale Konstytucyjnym, Krajowej Radzie Sądownictwa, Sądzie Najwyższym i o ustroju sądów powszechnych.
13. Informacje o obywatelach
Co mówi Konstytucja?
Art. 51 ust. 2: Władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym.
Co robi PiS? Pisowska ustawa dała służbom specjalnym „prawo” do pozyskiwania i gromadzenia danych o aktywności w internecie i połączeniach telefonicznych poza jakąkolwiek kontrolą - bez wiedzy i zgody sądów i bez żadnych konkretnych powodów.
Czy za takim sposobem funkcjonowania państwa prawa, za takim ustrojem głosowali sympatycy PiS? Bardzo wątpliwe. Jest jednak czas na refleksję.
Oprac. (bd)
Napisz komentarz
Komentarze