W ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego. Lubię tu być na zielonym!” Ośrodek Kultury w Bobrowie zorganizował trzydniowe warsztaty wakacyjne dla dzieci z gminy Bobrowo w Brodnickim Parku Krajobrazowym w Grzmięcy nad jeziorem Strażym.
Pierwszego dnia zajęcia odbyły się w sali dydaktycznej przy siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego, gdzie pracownik edukacyjny ośrodka opowiedział dzieciom o historii i powstaniu parku. Przedstawił gatunki drzew, zwierząt, ptaków, owadów, gadów i opowiedział o rzadkich gatunkach chronionych roślin, które występują na terenie parku. Zanim uczestnicy wyruszyli w teren zostali podzielono ich na dwie grupy. Każda grupa musiała wykonać swój proporzec, flagę, która będzie je wyróżniała. Utworzyły się grupy: kolorowych motyli i sprytnych lisów. Następnie otrzymały zagadki, pytania i wyruszyły w teren „ Pieszą Ścieżkę Dydaktyczną Bobrowiska”. Zadaniem grup było rozwiązanie zagadek – haseł tematycznych dotyczących parku. Podczas wycieczki można było zobaczyć elektrownię wodną, wylęgarnię ryb, torfowiska z rosiczką i ślady żerowania bobrów oraz 139 letnie sosny, roślinność wodną i pełzającą przez ścieżkę żmije.
W drugim dniu „Na zielonym” zajęcia odbyły się w terenie, grupy dzieci zaopatrzone we flagi rozpoznawcze i karty terenowe z zadaniami do wykonania i zagadkami do rozwiązania wyruszyły w las. Zadaniem grup było odnalezienie ukrytych „skarbów – wskazówek” i rozwiązanie zadań o tematyce związanej z fauną i florą parku.
Ostatni dzień pobytu dzieci spędziły w Ośrodku Edukacyjnym „Miętowy Gaj” w Grzmięcy, gdzie obejrzały pokój z ekspozycją ekologiczną w makro skali przedstawiającą bioróżnorodność parku w czterech podstawowych środowiskach: leśnym, łąkowym, polnym i wodnym. Modele zwierząt i roślin prezentowane były na tłach zdjęciowych. Oprócz tego dzieci obejrzały siedem pokoi tematycznych przypominających siedliska zwierząt: pokój z wystrojem żeremi bobrów, nory lisa, gniazda perkoza, mrowiska, uli pszczelich, owadów nad wodą i pod wodą.
Atrakcją ostatniego dnia była Zielona Olimpiada Sportowa m.in.: bieg z balonikiem, wyścigi w workach, wyścigi grupowe na drewnianych nartach, drewniana wieża i wodna wojna najbardziej przyjemna w ten upalny dzień. Dzieciom zapewniono śniadanie i obiad. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, chętnie angażowali się w zabawy edukacyjne i sportowe było dużo miłych wrażeń, emocji, radości i frajdy. Nad bezpieczeństwem podczas zajęć i wyjazdów czuwały panie bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Bobrowie - Grażyna Muzalewska i Ewa Witkowska oraz Beata Klonowska - nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Dywizjonu 303 w Małkach.
Inf. i fot. nadesłane
Napisz komentarz
Komentarze