W nowoczesnym i bogato wyposażonym brodnickim szpitalu pojawili się, już po raz czwarty, studenci koła naukowego przy pierwszej katedrze kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Na obozie naukowym przez dwa tygodnie 19 studentów bierze czynny udział w procesach leczniczych na oddziałach brodnickiego szpitala Młodzi medycy mają okazję do poznania w praktyce pracę w nowoczesnym szpitalu powiatowym.
- Na obozie jestem drugi raz – mówi Ewa Ostrowska, uczestniczka obozu SKN WUM. – Z chęcią tutaj wróciłam, ponieważ tutaj panuje bardzo przyjazna atmosfera, możemy się dużo nauczyć. Pacjenci są pozytywnie do nas nastawieni, chętnie odpowiadają na pytania, dobrze się przeprowadza wywiad, są bardzo otwarci nie skrępowani naszą obecnością.
Studenci podkreślają, że bardzo im się w brodnickim szpitalu podoba. Mają bezpośredni kontakt z pacjentami, praktycznie od przyjęcia, przez cały proces diagnostyczny. Mają możliwość śledzenia jego leczenia. Mogą obserwować badania pacjentów i ćwiczyć wiele czynności i procedur medycznych. Uczestnicy obozu podkreślają, że mogą dużo więcej zyskać niż na zajęciach typowo teoretycznych. Dla uczestników obozu naukowego niebagatelnym magnesem do odwiedzania Brodnicy, prócz atrakcyjnej praktyki w nowoczesnym szpitalu, są także uroki Pojezierza Brodnickiego. Studenci mają także chwile na odwiedzenie atrakcyjnych miejsc nad jeziorami i w lasach.
- Studenci mają możliwość kontaktu z prawdziwą medycyną, bardzo dobrymi specjalistami brodnickiego szpitala, ordynatorem Sebastianem Domerackim i kardiologiem doktorem Januszem Kostrzewą – mówi dr hab. n.med. Paweł Balsam, opiekun SKN, który zapoczątkował wizyty warszawskich studentów w brodnickim szpitalu. – Mogą popracować i mogą zobaczyć, jak wygląda praca w nowoczesnym szpitalu powiatowym, który od niedawna spełnia wszystkie standardy, które powinien spełniać szpital.
Dzięki wizytom przyszłych lekarzy w brodnickiej placówce zacieśnia się współpraca pomiędzy oddziałem chorób wewnętrznych szpitala a Warszawskim Uniwersytetem Medycznych. Dotyczy ona także diagnozowania trudnych przypadków kardiologicznych pacjentów z naszego szpitala i leczenia przy konieczności zastosowania skomplikowanych procedur medycznych w Klinice kardiologii w Warszawie. Mówi o niej poniżej prof. Grzegorz Opolski, kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii WUM
- Bardzo ważna jest współpraca, jaka dzięki temu obozowi nawiązuje się między naszą kliniką a oddziałem chorób wewnętrznych – mówi prof. Grzegorz Opolski, kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii WUM. - Wspólne spotkania, dyskusje na temat pacjentów pozwalają na to, że w efekcie wybieramy najlepszy sposób postępowania, służymy swoją wiedzą, swoimi możliwościami. Pacjenci, którzy tego potrzebują, są przekazywani do nas, wykonywane są działania i procedury, które mogą pomóc pacjentom, a które nie są możliwe tutaj. Jesteśmy bardzo wdzięczni dyrekcji tego szpitala jak również ordynatorowi oddziału chorób wewnętrznych i całemu zespołowi. Współpraca jest bardzo dobra a oddział jest na bardzo wysokim poziomie, szpital również i w pełni możemy powierzyć naszych studentów
Opr. (ever)
Fot. Nadesłane
Napisz komentarz
Komentarze