Sezon na szparagi w pełni. Zachęcam do ich spożywania gdyż są niezwykle bogate w składniki odżywcze , a przy tym niskokaloryczne. Dziś polecam zielone szparagi , które ze względu na to, że wyrastają ponad kopczyk, przechodzą fotosyntezę i zmieniają swój kolor na zielony.
Dla wielu smakoszy to najsmaczniejsza odmiana o wyrazistym smaku. Nie trzeba ich obierać ze skóry, dlatego zachowują najwięcej właściwości odżywczych, znajdujących się tuż pod skórką. Szparagi zawierają potas, magnez, fosfor oraz duże ilości wapnia. Dodatkowo są bogactwem witamin: C, E, A, witamin z grupy B oraz dużą ilość błonnika. Zielone szparagi zawierają także chlorofil. Z kolei spora ilość kwasu foliowego to jedna z większych zalet tego warzywa, chętnie stosowanego przez kobiety w ciąży i przy diecie na niedokrwistość. Dodatkowo składniki zawarte w szparagach pomagają usuwać toksyny zbierające się w wątrobie. Szparagi mają w składzie także inulinę – węglowodan, który wspomaga wzrost pozytywnych w naszym organizmie bakterii. Ponadto beta karoten zawarty w szparagach pozytywnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci.
Składniki :
- 1 pęczek zielonych szparagów (500 gram)
- 2 łyżki masła, najlepiej klarowanego
- biały pieprz w ziarnach
- czarny pieprz też w ziarnach
- sól
Przygotowanie:
Myję i osuszam szparagi. Zielonych i świeżych szparagów nie obieram, wystarczy odłamać twarde końcówki. Po naciśnięciu pękną w miejscu, gdzie kończy się stwardniały fragment. Końcówki można użyć do przygotowania warzywnego wywaru. W głębokiej patelni rozgrzewam masło i wkładam szparagi. Na niewielkim ogniu smażę około 6-8 minut. Czas zależy m.in. od grubości warzyw. Szparagi powinny być chrupiące. Jeśli mamy wątpliwość co do stanu wysmażenia, to najlepiej je posmakować. Pod koniec solę i oprószam świeżo zmielonym pieprzami. Więcej białego. Delikatnie wymieszać potrząsając patelnią, lub wymieszać drewnianą łyżką. Gotowe, można zajadać.
Napisz komentarz
Komentarze