Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 kwietnia 2025 04:42
Reklama dotacje dla firm

Jesteśmy tylko częścią świata. Niezapominajka

Jesteśmy tylko częścią świata. Niezapominajka

Nieprzerwanie  od 17 lat, dokładnie w połowie maja, obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki, święto przyrody i ekologii. 

Twórcą tego święta był Andrzej Zalewski, prowadzący w radiowej Jedynce „Ekoradio”.  Zwrócił on uwagę, że ekologia to nie tylko ochrona przyrody przez wielkie "O", to nie tylko rezerwaty, parki i pomniki przyrody. To coś znacznie więcej.  Coś, co nabiera mocy szczególnie teraz, gdy nawet do miejsc nietykalnych - czyt. m.in.  Puszcza Białowieska -  do niedawna otaczanych wyjątkową opieką, chronionych przez nas wszystkich, za zgodą obecnych władz wjechały harwestery  i piły, które dzień i noc bezkarnie, aby napchać czyjeś prywatne portfele, cięły i podobno  tną dalej, wyjątkowej wartości okazy drzew. Szczególnie teraz, gdy każdy może wycinać drzewa, gdzie i kiedy chce, to święto powinno stać się czasem na refleksje i opamiętanie się.

Święto przyrody   

którego celem jest promowanie jej walorów, ale również stałe przypominanie o ochronie środowiska, tak ważne w czasach, gdy już bardzo wyraźnie widać tragiczne skutki działań człowieka: ocieplenie klimatu, niezniszczalne śmieci, trujące odpady, smog itd., nabiera wyjątkowej mocy. To święto ma również na celu zachowanie różnorodności biologicznej Polski oraz ochronę przed zapomnieniem  ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.

"Polska Niezapominajka" propaguje tworzenie  trwałych, głębokich więzów z najbliższymi i szczere, pełne tolerancji i zrozumienia  przyjaźnie z innymi ludźmi. Mówi też o ogromnym szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody oraz naszej "małej" i "wielkiej Ojczyzny",  przypomina o wartości jaką niosą ze sobą lokalne tradycje czy wytwory ludzkiej pracy i myśli, np. unikatowa architektura  zachowana w miastach, miasteczkach i wsiach, a także z dala od skupisk ludzkich. Dla nas, żyjących na Pojezierzu Brodnickim, w bliskim sąsiedztwie czy nawet w centrum dwóch wielkich i wspaniałych parków krajobrazowych – brodnicki i górznieńsko-lidzbarski, welski – to temat szczególnie ważny.

Znaczenie ekologii

Rozumiejąc zależności między środowiskiem i ludźmi, a poszczególnymi gatunkami roślin i zwierząt, ekolodzy usiłują znaleźć sposoby rozwiązania problemów, przed którymi stanęła nasza planeta. Skupiają się na badaniach skutków działalności człowieka, głównie na tym jaki wpływ mają na naturę oraz sytuację innych mieszkańców Ziemi. Wiele z tych działań i ich tragiczne żniwo już widać gołym okiem. Z badań i obserwacji wynika, że w tej chwili nie mamy już czasu na zastanawianie się co w przyszłości będzie można zrobić, aby zatrzymać proces niszczenia środowiska i życia na Ziemi. Trzeba z ogromną siłą i zaangażowaniem działać natychmiast. 

Z lękiem, ale i z nadzieją patrzymy w przyszłość, gdyż do akcji chronienia środowiska włącza się coraz więcej grup społecznych i instytucji. Działają szkoły i przedszkola, uczelnie,  ekologiczni rolnicy i ogrodnicy, Lasy Państwowe  i inne instytucje, którym na sercu leży przyszłość i dobro naszej planety. 

Andrzej Zalewski wybrał datę 15 maja na Dzień Polskiej Niezapominajki, dlatego, że to w tym czasie najbujniej rozwija się przyroda, wszystko kwitnie. 

Zostawmy taki piękny czas i widok dla przyszłych pokoleń. Niech Dzień Polskiej Niezapominajki  będzie dla nas wszystkich  okazją do kultywowania polskich tradycji i promowania ekologicznego stylu życia.  Oszczędzanie wody i energii, nie śmiecenie,  niepalenie w lesie ognisk, ograniczenie używania  w codziennym życiu plastiku, odchodzenie od ogrzewania węglem, szanowanie zieleni, niemarnowanie żywności, sadzenie drzew i krzewów. Pewnie każdy z nas do tej listy mógłby dopisać własne propozycje. Warto. Zróbmy to i przestrzegajmy. 

Ziemia się nam odwdzięczy. Nie zostaną po nas tylko zgliszcza, a my i przyszłe pokolenia,  będziemy dłużej cieszyć się zdrowiem i pięknem przyrody.

Tekst i fot. Wiesława Kusztal


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama