Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 22:36
Reklama dotacje rpo

Najstarszy medalista ma 96  lat! Dawni mistrzowie w nowej odsłonie

Najstarszy medalista ma 96  lat! Dawni mistrzowie w nowej odsłonie

W Toruniu w ciągu ostatniego miesiąca odbyły się dwie imprezy mistrzowskie. 8 Halowe mistrzostwa świata w lekkiej atletyce masters (czyli weteranów - zawodników powyżej 35 roku życia zgromadziły 4632  zawodników z 88 państw.

W Arenie Toruń startowali nie tylko anonimowi mastersi, ale sporo było utytułowanych w przeszłości zawodników - w samej reprezentacji Polski znalazło się 26 olimpijczyków a wśród nich takie nazwiska jak Urszula Kielan (srebro w Moskwie), czy aktualna wciąż rekordzistka Polski w pchnięciu kulą Ludwika Chewińska oraz dzierżący rekordy Polski w wielobojach Sebastian Chmara czy "świeżo upieczony masters" Marek Plawgo - rekordzista Polski na 400 m ppł.

Z gwiazd zagranicznych warto wymienić Fancisa Obikwelu (Portugalia) trzykrotnego mistrza Europy w sprintach na 100 i 200 m, wicemistrza olimpijskiego z Aten na 100 m


- Po kilku latach od zakończenia kariery dałem się namówić na start w mastersach i nie żałuję - mówi Obikwelu. - Znów podobny dreszczyk emocji, ale już inne podejście, na luzie, tu w toruńskiej hali po prostu dobrze się bawiłem.

W konkursie skoku w dal (kategoria M40) zwyciężył Jamajczyk James Beckford wicemistrz olimpijski z Pekinu, który z każdego swojego skoku robił show z udziałem kibiców na trybunach.

- Podziwiam organizację tych zawodów, byłem w Toruniu 5 lat temu na mistrzostwach Europy, ale teraz podnieśliście poprzeczkę jeszcze wyżej - mówi Kurt Kaschke prezydent European Masters Athletics. - Arena Toruń dzięki mityngowi Copernicus Cup zaliczanemu do IAAF World indoor Torur stała się sławna w świecie i wielu dawnych mistrzów bieżni i skoczni postanowiło tu przyjechać. Poza tym macie piękne miasto, starówkę, bardzo atrakcyjne ceny, więc nie dziwni mnie wcale, że Toruniowi udało się pobić rekord frekwencji w halowych MS Masters.

W imprezie wystartowała liczna reprezentacja mastersów z Kujaw i Pomorza, którym start umożliwił Samorząd Województwa finansując wpisowe. Weterani z regionu zdobyli łącznie 19 medali.

Medaliści 8. Halowych Mistrzostw Świata Masters w lekkiej atletyce pochodzący z Kujawsko-Pomorskiego:


Anna Arseniuk (Górsk, Toruń) – 3 złote medale: indywidualnie półmaraton M35, drużynowo półmaraton M35, drużynowo cross 6 km M35; brązowy medal w crossie 6 km M35 
Marek Czuk (Toruń) – 2 złote medale: drużynowo cross 8 km M65, drużynowo półmaraton M65, brązowy medal na 10 km M65,  
Robert Michniewski (Bydgoszcz) złoty medal w trójskoku M45 – 13.53 (były zawodnik BKS Bydgoszcz, wielokrotny medalista MP), Dariusz Krakowiak (Sępólno Krajeńskie) złoty medal w skoku w dal M55 – 5.86 (były zawodnik Krajny Sępólno, medalista MP głównie w trójskoku, radny Sępólna), Wojciech Świderek (Toruń) – złoty medal drużynowo cross 8 km M35 (były piłkarz Elany), Jerzy Prejzner (Toruń) – 2 srebrne medale w kat M95 – na 60 m i w pchnięciu kulą; najstarszy nasz zawodnik 96 lat!
Krystyna Kuta (Serock) – srebrny medal drużynowo w półmaratonie M50 (wielokrotna mistrzyni Polski w biegach długich, reprezentantka Polski)
Wacław Krankowski (Toruń, Brodnica)) – 3 brązowe medale w kat M65 – w pchnięciu kulą i rzucie ciężarkiem; prezes PZLA Masters, główny organizator mistrzostw, Anna Kubczak-Kosicka (Toruń) – brązowy medal drużynowo cross W45 (pracownica Toruńskiej Infrastruktury Sportowej)
Rajmund Czechowski (Toruń) – srebrny medal pól maraton drużynowo M75. Razem 18 medali dla Regionu:  9 złotych – 4 srebrne – 5 brązowych.

(bd)
Fot. Nadesłane


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama