Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 17:36
Reklama

Sernik prawie wiedeński  z musem owocowym

Sernik prawie wiedeński  z musem owocowym

Dla wielu smakoszy sernik wiedeński to król wśród serników. Tradycyjnie piecze się go bez spodu, na sporej ilości jajek i z tłustym twarogiem mielonym. Puszysty i odpowiednio mokry sernik to wypiek doskonały.

Składniki:
- 1 kg dobrej jakości tłustego twarogu
- 20 dag masła 
- 8 większych jajek
- łyżka mąki pszennej tortowej
- łyżka skrobi ziemniaczanej
- niepełna szklanka drobnego cukru  ok. 20 dag
- 4 krople ekstraktu waniliowego, lub 2 łyżeczki domowej roboty cukru waniliowego 

Do upieczenia tej porcji sernika użyłam tortownicy o średnicy 23 -25 cm.

Przygotowanie: 
Jajka oraz twaróg wyjąć wcześniej z lodówki, by osiągnęły temperaturę pomieszczenia. Przygotować  formę do pieczenia. Dno formy i boki wyłożyć papierem do pieczenia. Ponieważ sernik bardzo rośnie, polecam zapobiegawczo wyciąć wyższe paski papieru w razie, gdyby sernik chciał uciekać z formy. 

Kostkę masła roztopić w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce i odstawić  do przestudzenia. Do miski ze zmielonym twarogiem dodać łyżkę mąki pszennej tortowej, łyżkę skrobi ziemniaczanej, kilka kropel aromatu waniliowego. Dodać roztopione i przestudzone masło. Masę serową bardzo dobrze wymieszać dużą łyżką, lub użyć miksera ustawionego na niskie obroty. 

Teraz kolej na puszysty krem jajeczny z cukrem

Do dużej metalowej lub szklanej miski wbić całe jajka. Wsypać też niepełną szklankę cukru. Do wypieków polecam cukier drobny.  Jajka z cukrem należy ubijać na najwyższych obrotach przez ok. cztery minuty. Jajka z cukrem powinny bardzo "urosnąć" i zamienić się w jasny puch. Na koniec pozostaje połączenie puchu jajecznego z kremem serowym. Do miski z serem stopniowo dodawać  krem jajeczny. Dodawać go w kilku partiach mieszając delikatnie masę serową. 

Całą masę serową przełożyć ostrożnie do tortownicy wyłożonej papierem. Ciasto serowe umieść w piekarniku nagrzanym do 150 stopni. Opcja pieczenia - góra/dół. Najlepiej ustawić na środkową półkę w piekarniku. 

Przez cały czas pieczenia sernika nie zmieniamy temperatury pieczenia. Temperatura 150 stopni jest idealna dla tego sernika. Sernik wyrasta stopniowo i równo. Przez cały czas pieczenia nie otwiera
 piekarnika. Ciasto piekę równo 100 minut. Po upieczeniu nie otwierać piekarnika przez pełną godzinę. Sernik opadnie tylko nieznacznie. Będzie jednak sporo wyższy niż przed pieczeniem. 

Moje rady: które  pomogą  upiec sernik nieopadający i nie pękający. Nie wyjmuje się blaszki  z ciastem z rozgrzanego piekarnika, może to doprowadzić do jego opadnięcia. Aby temu zapobiec, przed wyjęciem ostudzić go w piekarniku, uchylając drzwiczki piekarnika i trzymając je tak jeszcze przez około godzinę. Po tym czasie wyjąć formę z ciastem i pozostawić  ją do całkowitego wystygnięcia. Następnie wkładamy sernik do lodówki na kilka godzin, aby uzyskał odpowiednią konsystencję.

Sernik można podać z musem ze świeżych, lub z zalewy owoców. Doskonale smakuje mus truskawkowy, malinowy, świetny jest z mango, lub brzoskwiń. Owoce wystarczy zmiksować z odrobiną cukru, lub miodu.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklamadotacje rpo
Reklama