Naukowcy biją na alarm, musimy ratować Ziemię. Poważne podejście do ochrony środowiska jest w dzisiejszych czasach niezbędne. Zniszczyliśmy już mnóstwo walorów przyrody i robimy to nadal, nie zwracając uwagi na katastrofalne skutki. W tym temacie, podczas różnych konferencji o zasięgu globalnym, toczy się wiele dyskusji, podczas których mają być wypracowane wspólne wytyczne.
Nie musimy jednak czekać na pokonferencyjne wnioski i postanowienia, które powstaną w bliżej nieokreślonym czasie. Poza tym same przepisy nic nie pomogą, gdy to my, ludzie, jedyni winowajcy za taki stan rzeczy, nie podejmiemy już, teraz, bez oglądania się na innych, walki o ochronę środowiska naturalnego.
Zacznijmy od plastiku
Kolorowy, wygodny w użyciu jest niezniszczalny, jego rozkład trwa setki lat. Jeśli nadal, jak teraz, co roku prawie dziesięć milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych będzie trafiało do oceanów, to według wyliczeń naukowców około 2050 r. znajdzie się tam więcej plastiku niż ryb. Już z winy człowieka powstała z 3,5 miliona ton wszelkiego plastikowego odpadu nowa wyspa, Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, która dryfuje sobie spokojnie między Hawajami, a wybrzeżem Kalifornii.
Żarty się skończyły
Chcąc ratować środowisko i przyszłość dla następnych pokoleń musimy świadomie podchodzić do codziennych czynności. Czasami, dla dobra sprawy trzeba będzie zmienić nawyki. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie : jak ja mogę chronić środowisko?
Wystarczy: nie wyrzucać śmieci na ulicę i inną publiczną przestrzeń, segregować odpady, zabierać na zakupy własną torbę, aby nie pakować produktów w plastikowe, nowe torebki ze sklepu, nie palić plastikowymi i gumowymi śmieciami w piecach, wszędzie gdzie to możliwe zastępować plastik innym biodegradowalnym materiałem, naśladować rozsądnych - Kościół prawosławny na Ukrainie prosi, aby na grobach nie stawiać sztucznych kwiatów, odpowiedzialnie grillować - zastępować plastikowe jednorazówki naczyniami wielokrotnego użytku,
Słowa piosenki wykonywanej przez dziecięcy chór, której refren znajduje się poniżej powinny każdego z nas zmusić do refleksji nad stanem naszego środowiska.
„Jeszcze nie zabijajcie świata, ludzie dorośli i mądrzy. Zaczekajcie chociaż do lata, przecież świat zawsze zniszczyć się zdąży. Zostawcie nam choć skrawek ziemi, by chodzić boso po łące, prawdziwe kolory jesieni i to słońce niezabijające”.
Jak modlitwę, słowa tej piosenki powtarzajmy sobie każdego ranka z nadzieją, że to pomoże nam rozpocząć natychmiastową walkę o poprawę środowiska.
Tekst i fot. Wiesława Kusztal
Napisz komentarz
Komentarze